A valaha Oroszország legnagyobb befektetőjének számító Hermitage Capital Management vezetője, Bill Browder és öt munkatársa az utóbbi egy évet azzal töltötteék, hogy megpróbáltak a nyomára bukkanni, annak a mintegy 175 millió eurónyi adócsalásból származó pénznek, ami miatt Magnyitszkijt megvádolták, börtönbe vetették és ahol végül cellájában 37 évesen elhunyt.
A Bill Browder által vezetett Hermitage Capital Management 1996-tól kezdve működött Oroszországban, 3,5-4 milliárd dolláros forgalmával hamarosan az ország legnagyobb befektető társaságává vált. 2005-ben azonban - egy amerikai üzleti útról visszafelé - Bill Browdert nem engedték be Oroszországba, formailag vízumproblémákra hivatkozva.
Bár Browder 2006-ban a davosi Világgazdasági Fórumon magával Dmitrij Medvegyevvel is beszélt vízumának ügyében, előrelépés nem történt az ügyben. Ehelyett nem sokkal Davos után az orosz hatóságok házkutatásokat tartottak a Hermitage Capitalnál és leánytársaságainál. A lefoglalt papírok segítségével 4 milliárd rubelnyi adókerüléssel vádolták meg a céget, Browderre pedig szövetségi körözést adtak ki. Néhány héttel később a Hermitage-tól elkobzott papírok segítségével az alaphoz tartozó három cégnek a tulajdonjoga egy Kazanyban székelő céghez vándorolt át.
Browder a maga részéről bejelentette, hogy az évszázad legnagyobb korrupciós ügyébe keveredett a cég, melynek keretében a Hermitage Capital által befizetett 5,4 milliárd rubelnyi - vagyis körülbelül 175 millió eurónyi - adót elloptak, a cégtől lefoglalt papírok segítségével létrehozott fiktív leányvállalatokon keresztül.
Magnyitszkijt, akinek a könyvvizsgáló cége, a Firestone Duncan a Hermitage Capital partnere volt előzetes letartóztatásba helyezték, szintén adókerülés vádjával. 2009 novemberében halt meg, miután sorozatos kérései ellenére sem részesítették megfelelő orvosi ellátásban. Az eset óriási felzúdulást keltett Oroszország- és világszerte, sok elemző úgy látta, az orosz "kapitalizmus és a korrupció mérgező elegyet" alkot.
Browder most Youtube-ra feltöltött videók segítségével bizonyítja a maga igazát. A filmekből kiderül, hogyan mosott tisztára Vladlen Sztyepanov és felesége, a szintén adóhivatalnok Olga Sztyepanova tisztára sok millió eurót egy ciprusi és egy Virgin-szigeteki offshore cégen keresztül, hogy aztán több milliós házakat vegyenek Dubajban, Oroszországban és Montenegróban. Az ügyben Browder szerint mintegy 60 fő érintett, többek közt a belügyminisztérium és a titkosszolgálatok emberei is. A
Browder úgy gondolja, sikerült jó pár érintett esetében végigkövetni az adócsalással szerzett pénz útját európai bankokon keresztül. A befektetési bankár egy kisebb sikert is elkönyvelhetett, hiszen a múlt héten a videó hatására a Credit Suisse több bankszámláját is zárolták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.