BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ellopott orosz adópénz EU-s számlákon landolhatott

A Szergej Magnyitszkij meggyilkolásáért felelős személyek uniós bankokon keresztül mosták tisztára az ellopott adópénzt - állítja az ügyvéd volt munkaadója.

A valaha Oroszország legnagyobb befektetőjének számító Hermitage Capital Management vezetője, Bill Browder és öt munkatársa az utóbbi egy évet azzal töltötteék, hogy megpróbáltak a nyomára bukkanni, annak a mintegy 175 millió eurónyi adócsalásból származó pénznek, ami miatt Magnyitszkijt megvádolták, börtönbe vetették és ahol végül cellájában 37 évesen elhunyt.

A Bill Browder által vezetett Hermitage Capital Management 1996-tól kezdve működött Oroszországban, 3,5-4 milliárd dolláros forgalmával hamarosan az ország legnagyobb befektető társaságává vált. 2005-ben azonban - egy amerikai üzleti útról visszafelé - Bill Browdert nem engedték be Oroszországba, formailag vízumproblémákra hivatkozva.

Bár Browder 2006-ban a davosi Világgazdasági Fórumon magával Dmitrij Medvegyevvel is beszélt vízumának ügyében, előrelépés nem történt az ügyben. Ehelyett nem sokkal Davos után az orosz hatóságok házkutatásokat tartottak a Hermitage Capitalnál és leánytársaságainál. A lefoglalt papírok segítségével 4 milliárd rubelnyi adókerüléssel vádolták meg a céget, Browderre pedig szövetségi körözést adtak ki. Néhány héttel később a Hermitage-tól elkobzott papírok segítségével az alaphoz tartozó három cégnek a tulajdonjoga egy Kazanyban székelő céghez vándorolt át.

Browder a maga részéről bejelentette, hogy az évszázad legnagyobb korrupciós ügyébe keveredett a cég, melynek keretében a Hermitage Capital által befizetett 5,4 milliárd rubelnyi - vagyis körülbelül 175 millió eurónyi - adót elloptak, a cégtől lefoglalt papírok segítségével létrehozott fiktív leányvállalatokon keresztül.

Magnyitszkijt, akinek a könyvvizsgáló cége, a Firestone Duncan a Hermitage Capital partnere volt előzetes letartóztatásba helyezték, szintén adókerülés vádjával. 2009 novemberében halt meg, miután sorozatos kérései ellenére sem részesítették megfelelő orvosi ellátásban. Az eset óriási felzúdulást keltett Oroszország- és világszerte, sok elemző úgy látta, az orosz "kapitalizmus és a korrupció mérgező elegyet" alkot.

Browder most Youtube-ra feltöltött videók segítségével bizonyítja a maga igazát. A filmekből kiderül, hogyan mosott tisztára Vladlen Sztyepanov és felesége, a szintén adóhivatalnok Olga Sztyepanova tisztára sok millió eurót egy ciprusi és egy Virgin-szigeteki offshore cégen keresztül, hogy aztán több milliós házakat vegyenek Dubajban, Oroszországban és Montenegróban. Az ügyben Browder szerint mintegy 60 fő érintett, többek közt a belügyminisztérium és a titkosszolgálatok emberei is. A 

Browder úgy gondolja, sikerült jó pár érintett esetében végigkövetni az adócsalással szerzett pénz útját európai bankokon keresztül. A befektetési bankár egy kisebb sikert is elkönyvelhetett, hiszen a múlt héten a videó hatására a Credit Suisse több bankszámláját is zárolták.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.