A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hétfőn változatlanul, 6 százalékon hagyja a jegybanki alapkamatot – véli a Reuters által megkérdezett 27 közgazdász. Az elemzői konszenzus nem mutat bizonytalanságot: egy elemző sem gondolja azt, hogy az MNB hétfőn bármilyen irányba is módosítson, és a válaszok nagy száma is azt sugallja, bizonyos, hogy változatlanul marad is irányadó ráta.
A közgazdászok abban megosztottak, hogy mi lesz az MNB következő kamatlépése. A 4Cast és a Századvég 25 bázispontos kamatemelést vár az év végéig, míg többen hasonló méretű kamatvágásra számítanak. Peter Attard Montalto, a Nomura közgazdásza és Kondrát Zsolt az MKB Bank vezető elemzője ennél is nagyobb: 50 bázispontos kamatcsökkentést lát 2011 végére.
Az áprilisi egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,6 százalék volt, tavaly áprilishoz viszonyítva az árak 4,7 százalékkal növekedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Az első négy hónapban átlagosan 4,3 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
Az elemzők mediánvéleménye abba az irányba mutat, hogy májusban, és az év végén is 6 százalék lesz az alapkamat. 2012-re már 5,75 százalékra süllyedhet az irányadó ráta. Az éves áltagos infláció idén 4,3 százalék lehet, vagyis az áprilisi elemzői konszenzusnál 0,2 százalékponttal pesszimistább a várakozás. Jövőre átlagosan 3,6 százalékon alakulhat a pénzromlás üteme, amely 0,1 százalékponttal kedvezőtlenebb képet mutat az előző konszenzusnál.
Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza szerint csak akkor lehet csökkenteni a jegybanki alapkamatot, ha az inflációs célt kockázatok nélkül el lehet érni.
A Nordea Bank elemzői szerint az infláció még jó ideig a jegybank 3 százalékos inflációs célja felett maradhat. Mindazonáltal a maginfláció és a szolgáltatások árának növekedése visszafogott, amelyet segítenek a bérezési trendek (a bérnövekedés üteme Magyarországon visszafogott – A szerk.). Ez kedvező az inflációs várakozások szempontjából, ahogyan az erős forint is – véli Elisabeth Andrew. A koppenhágai közgazdász nem vár kamatváltoztatást a következő 6 hónapban, utána lefelé módosíthat a jegybank.
Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint sem módosul a kamat, amíg tart az inflációs sztori. Addig nem várható kamatvágás, ameddig lehetséges, hogy másodkörös inflációs hatás jelentkezik. Ha a forint 260-as kurzusig erősödik az euróval szemben, vagy tovább, akkor jöhet a monetáris lazítás.
A gazdaság továbbra is gyenge, semmi jele annak, hogy túlhevülne, és ez lehetővé tenné a kamat csökkentését, de az infláció nem lesz alacsonyabb. A kamat csökkentésének nagyobb esélye van, mint az emelésben – emelte ki Forián Szabó Gergely.
A közgazdászok szerint 2011 decemberére 4,1, míg jövő év végére 3,2 százalékra süllyedhet az infláció. Az MNB Inflációs Jelentésében azt írta, hogy 2012 végére az inflációs célra, vagyis 3 százalékra csökkenhet a pénzromlás üteme.
Idén nem lesz baj a költségvetési hiánnyal: az elemzők szerint 1,3 százalék lesz a költségvetési többlet a GDP százalékában. Jövőre azonban 2,9 százalékos hiány lesz a büdzsében a konszenzus szerint. A kormány 2.5 százalékos deficittel számolt a konvergenciaprogramban. Az elemzők idén 2,8, jövőre pedig 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak.
A Nemzetközi Valutaalap friss jelentése szerint idén 3,9 százalékos költségvetési többlet várható, a magán-nyugdíjpénztári vagyon átvétele miatt, azonban jövőre 4,3 százalékos költségvetési deficit lesz a GDP százalékában.
Az Európai Bizottság is csatlakozhat a kétkedők táborához: a pénteken nyilvánosságra hozandó gazdasági előrejelzésében a konvergencia programtól eltérően GDP-arányosan 3 százalék fölöttire becsülheti a 2012-es magyar államháztartási hiányt a Bruxinfo értesülése szerint.
Azonban ki kell emelni, a kormány a konvergenciaprogramban aláhúzza: kész további lépéseket tenni, amennyiben a költségvetési hiánycélok elérése veszélybe kerülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.