BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fejlődő "betegséggel" riogat a Világbank

Habár összességében jó irányba tart a világgazdaság, a dinamikusan fejlődő államok potenciális veszélyt jelentenek a jövőben – áll a világbank legfrissebb jelentésében. A nyersanyagárak és az élelmiszerárak emelkedése a fejlődő országok növekedésének is gátat szabhat.

A fejlődő országok gazdasága – elsősorban Ázsiában és Dél-Amerikában – háromszor olyan gyorsan nő, mint a világ többi részéé. A Világbank szerint ezeknek az országoknak vissza kell fogniuk a gazdaságba pumpált pénzeket, és fel kell hagyniuk a kamatcsökkentési politikájukkal. A szervezet szerint az infláció és az ingatlanpiaci buborék nagyobb kockázatot jelent, mint a gazdaság lelassulása.

A washingtoni székhelyű intézet idén 3,2 százalékra csökkentette a világgazdaság növekedésére adott előrejelzését a Japánt ért földrengés, valamint a közel-keleti és észak-afrikai zavargások miatt.

Míg a világ fejlett országai magas munkanélküliséggel küzdenek, a fejlődő országok minden fiskális korlátozó eszközt sutba dobnak, több helyen – Indiában és Peruban - minimális szinten tartják a jegybank alapkamatot. A Világbank szerint ezeknek az országoknak sokkal rugalmasabb fizetőeszközre lenne szüksége.

A fejlett országok átlagosan 2,2 és 207 százalékos GDP növekedést várnak 2012-ben, míg a fejlődő országok esetében ez 6,2-6,3 százalék közül várható. A veszélyt minden esetre az jelenti, hogy a fejlődő országoknak a növekedés miatt egyre több nyersanyagra van szükségük, amely már most az egekbe nyomja az árakat. A világ olajfelhasználásának már csaknem a felét adják ezek az országok, mi több a fémkészlet 40 százalékát egyedül Kína szívja fel.

Tavaly a nyersolaj ára 37 százalékkal ugrott meg, a londoni fémtőzsdén pedig rekordot döntenek a tonnánkénti árak, miután a legtöbb vállalat nem tud lépést tartani a kereslettel. A Világbank szerint a fejlődő országoknak szembesülniük kell ezekkel a tényekkel, amelyeket ők nem tudnak befolyásolni, mint például az olajár sokk. Holott ezek a tényezők az országok további növekedésére óriási hatással lesznek.

A Világbank előrejelzése szerint Kína gazdasága idén a tavalyi 10,3 százalékról 3,9 százalékra csökken idén, jövőre pedig 8,7 százalékos bővülés lehetséges. India gazdasága azonban 2012-ben az idei 8-ról 4,8 százalékra nőhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.