BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átlag 140 ezer nettót keresünk - Mekkora a növekedés?

Az év első négy hónapjában 2,6 százalékkal nőtt a foglalkoztatottak száma, a bruttó átlagkeresetek szintén 2,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 4,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb gyorsjelentésében. A bruttó átlagkereset 211 200 forint.

Az 5, vagy ennél több főt foglalkoztató vállalkozásoknál 2011. január–áprilisban 1 millió 833 ezren dolgoztak, 47 ezer fővel (2,6 százalékkal) többen, mint egy évvel korábban. A költségvetési szférában dolgozók létszáma (720 ezer fő) 4,6 százalékkal lett kevesebb, ami az átalakuló közfoglalkoztatási rendszer hatásának tulajdonítható.

A közfoglalkoztatás nélküli 681 ezer fős létszám csaknem megegyezik a 2010. január–április havi adattal. A jóval kisebb súlyú nonprofit szférában az alkalmazottak létszáma 101 ezer fő volt. Összességében a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszáma gyakorlatilag ugyanannyi volt, mint 2010. január–áprilisban.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 211 200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 216 600, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 200 400 forint. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 2,6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az átlagkeresetek a versenyszférában 5,3 százalékkal nőttek, a költségvetés területén – a 2010. évi eseti keresetkiegészítés januári és márciusi kifizetése miatt – 4,5 százalékkal elmaradtak 2010 azonos időszakához képest. A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (501 700 forint), ezt az információ és kommunikáció (403 900 forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás követte (364 000 forint). A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (124 500 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (143 600 forint) ágakban dolgozók kerestek.

A minisztérium szerint megjött a lendület

A versenyszférára ezzel szemben 2010 májusa óta lendületes - jelenleg 38 ezer fős (2 százalék körüli) - létszámbővülés jellemző, amelynek fő forrása továbbra is a feldolgozóipar, ahol áprilisban több mint 17 ezer fővel (3,7 százalékkal) többen álltak alkalmazásban, mint egy évvel korábban. A feldolgozóiparban foglalkoztatottak létszámának dinamikus bővülése jelzi, hogy a gyorsuló – egyelőre elsősorban továbbra is az exportra termelő ágazatok által vezérelt – gazdasági növekedésnek érdemi munkahelyteremtő hatása van, amelyet tovább javíthat az ipar belső rendelésállományban érzékelhető kedvező fordulat.

A közszférában ugyanakkor az alkalmazotti létszám kismértékű (a korábbi közcélú foglalkoztatási programok kifutásának és az új közmunkaprogram fokozatos beindulásának hatását kiszűrve áprilisban éves szinten 1 százalékos) csökkenése figyelhető meg. A versenyszférában látható kedvező folyamatok mellett az elkövetkezendő időszakban induló közmunkaprogramok újabb lendületet adhatnak a foglalkoztatottság növekedésének - írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).A költségvetési szférában foglalkoztatottak részére 2011-ben havonta az adó- és járulékváltozások ellentételezésére a keresetbe nem tartozó kompenzáció kifizetésére kerül sor. Január–áprilisban a teljes munkaidősök mintegy 46 százaléka átlagosan 5200 forint juttatást kapott ezen a címen, amely a szféra bruttó keresetének csökkenését 1,2 százalékponttal mérsékelte.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek az év első négy hónapjában átlagosan 4,6 százalékkal, ebből a versenyszférában dolgozóké 3,8 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.

A költségvetési intézményeknél dolgozók közfoglalkoztatottak nélkül számított alapilletménye az úgynevezett illetményautomatizmusnak köszönhetően 1,6 százalékkal emelkedett ugyanezen időszak alatt. Nemzetgazdasági szinten az átlagos (családi kedvezmény nélkül számított) nettó kereset 140 400 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 98 100, a szellemi foglalkozásúaké 183 100) forint volt, átlagosan 4,5 százalékkal magasabb az előző évinél.

A 223 900 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 2,7 százalékkal haladta meg az előző év január–áprilisit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,7% volt.

A közszférában ugyanakkor az alkalmazotti létszám kismértékű (a korábbi közcélú foglalkoztatási programok kifutásának és az új közmunkaprogram fokozatos beindulásának hatását kiszűrve áprilisban éves szinten 1 százalékos) csökkenése figyelhető meg. A versenyszférában látható kedvező folyamatok mellett az elkövetkezendő időszakban induló közmunkaprogramok újabb lendületet adhatnak a foglalkoztatottság növekedésének - írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.