A Fitch, Európa legnagyobb hitelminősítője megszólalt a magyar devizahiteleseket mentő lépésekről. A hitelminősítő szerint a csomag aligha hat majd pozitívan a háztartások adósságszolgálatára, illetve a bankok portfoliótisztítására – írják a CIB Bank elemzői napi elemzésükben.
Hozzáteszik: a csomag csak eltolja, és bizonyos szempontból súlyosbítja a rendszer problémáit, és a bankok teljesítményén is ront.
A kormány május végén jelentette be a devizahitelesek megmentését célzó Otthonvédelmi Akciótervet. A program részét képezi a devizahitelek törlesztőrészleteinek fix árfolyamon történő forintra váltása, a nem fizető adósok ingatlanjainak fokozatos elárverezése, a nemzeti eszközkezelő társaság felállítása és a kisebb lakásba költözők hiteleinek támogatása.
A kormány és a bankszövetség azonban nem állapodott meg a bankok különadójának csökkentéséről, a hitelezés ösztönzéséről és a hitelintézeteknek az ingatlanjuknál nagyobb értékkel tartozók terheinek csökkentéséről. Az egyezség látszólag újraindítja az euróalapú lakáshitelezést, ám azt csak nagyon magas jövedelműek vehetnék igénybe.
A csomag első eleme szerint az adósok kérelmezhetik, hogy svájcifrank-alapú hiteleik törlesztőrészleteit 2014. december 31-ig 180 forintos árfolyamon váltsák át forintra. Ugyanilyen árfolyamgát eurónál 250, száz japán jennél 200 forint lesz. A különbözetet 2015 után kell megfizetni a banknak, amely a budapesti irányadó kamatláb (Bubor) mindenkori értékét számolja fel a kölcsön kamataként. A hitelre az állam 1,5 százalékos díjért garanciát vállal a bankoknak. Ez a frankalapú hiteleknél a törlesztések mintegy 17-18 százalékos, átlagosan havi 15 ezer forintos csökkenését jelenti. Ugyanakkor egy átlagos nagyságú frankalapú hitelnél ez számításaink szerint 2015. január 1-jén mintegy 830 ezer forinttal növeli meg a hitelfelvevő adósságát.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint a kormány és Bankszövetség közötti, 5 pontos megállapodás néhány eleme pénzügyi stabilitási kockázatokat hordoz, illetve tovább rontja a bankok hitelezési képességét. A jegybank célja, hogy ezekre felhívja a figyelmet és javaslatot tegyen az Otthonvédelmi Akcióterv kockázatainak csökkentése érdekében.
A devizaadósok a válság alatt megtapasztalhatták, hogy a devizahitelek jelentős árfolyamkockázatot rejtenek magukban.
Az árfolyam átmeneti rögzítése azt a hamis illúziót és biztonságérzetet keltheti az adósokban, hogy megszabadulnak az árfolyamkockázattól. A jelenlegihez képest minél erősebb árfolyamon történik az árfolyamrögzítés, annál lassabb lesz a lakosság adósságállományának leépülése, illetve annál lassabban csökken az eladósodottság és Magyarország pénzügyi sérülékenysége, hiszen a veszteségszámlán halmozódó árfolyam-különbözetből eredő adósság nem más, mint pótlólagos forint alapú hitelnyújtás - írja az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.