Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán nyújtotta be a parlamentnek a 2011. évi költségvetési törvény stabilitási alappal összefüggő módosítást. Az indítvánnyal kapcsolatban az NGM csütörtökön azt közölte: a stabilitási alap végleges zárolásával Magyarországot meg lehet védeni az előre nem látható külső gazdasági eseményektől.
Mint a tárca írja, a gazdasági és pénzügyi válságnak az Európai Unióban és a világban még nincs vége, a gazdaságban jelentős kockázatok, bizonytalanságok és egyensúlytalanságok vannak - ezért "nyúl hozzá" a költségvetéshez és zárolja végleg a stabilitási alapot a kormány.
Az alapot már eredetileg is azzal a céllal hozta létre a kabinet, hogy megvédje Magyarországot az előre nem látható külső gazdasági eseményektől - szögezi le a közlemény.
Az NGM kiemeli: az európai gazdaságban zajló folyamatok - Görögország és Portugália válsága, és az ugyancsak eurozóna tag Szlovénia gazdaságának lassulása -, valamint a beinduló közmunkaprogramok és az otthonvédelmi akcióterv együttesen szükségessé teszik a stabilitási alap végleges zárolását, amelyet a kormány a költségvetési törvény módosításával hajt végre.
A szakminiszter a szerdán beterjesztett törvényjavaslat indoklásának egy mondatát csütörtökön pontosította, e szerint „az évközi gazdasági folyamatok áttekintése során azonban világossá vált, hogy az adóbevételek elmaradhatnak a tervezettől, ezen felül egyes kiadási előirányzatok teljesülése is meghaladhatja a költségvetési törvényben jóváhagyott összeget.”
A nemzetgazdasági miniszter által szerdán kezdeményezett költségvetési módosító indítványban az áll, hogy az idei évre tervezett bevétek elmaradása miatt a stabilitási tartalék részeként korábban zárolt összegeket elvonják a költségvetési fejezetektől. A fejezetek idei támogatása összesen 182,1 milliárddal csökken.
Az NGM közleménye azért érdekes, mert Naszvadi György, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára korábban már elismerte, hogy a költségvetés 200-220 milliárd forintos "veszélyzónáját" a 250 milliárdos stabilitási alap ellensúlyozza. A várakozásoknál kevesebb összeg fog a büdzsébe folyni a társasági adóból és ÁFA-ból is, amelyet azonban az alap kiegyensúlyoz – tette hozzá az államtitkár még áprilisban.
A Matolcsy György által jegyezett, az idei büdzsé módosítását előirányozó indítvány -, amely elérhető az Országgyűlés honlapján - leszögezi: az évközi gazdasági folyamatok áttekintése során világossá vált, hogy várhatóan az adóbevételek elmaradnak a tervezettől és egyes kiadási előirányzatok teljesülése meghaladja a korábban jóváhagyott összeget, ezért szükség van a stabilitási tartalék részeként zárolt előirányzatok "végleges csökkentésére".
A - még februárban - képzett stabilitási tartalék azon az elven alapult, hogy a kiadási előirányzatok nem szűntek meg, csak a kormány zárolja azokat. Mint azt a törvénymódosítás indoklása kiemeli, a prognosztizált bevétel-kiesések és kiadási többletek, valamint az előirányzatokon zárolt összegek végleges csökkentése az államháztartás egyenlegét nem befolyásolja; a bevételi és a kiadási oldalt a módosítás azonos összegben érinti.
Az előterjesztésből kiderül: az áfá-ból 69, az eva-ból 16, a társasági adóból 84, az illetékekből 6,6 milliárd forinttal kevesebb folyik be idén a vártnál, ez összesen 175,6 milliárd forint. A Kutatási és Technológiai Innovációs Alap (KTIA) költségvetési támogatása 9 milliárd forinttal csökken, a PSZÁF-nak pedig további 2,5 milliárd forintot kell befizetnie a büdzsébe, ez így összesen 182,1 milliárd forint.
A kormány februárban hozott rendelet a 250 milliárd forintos stabilitási tartalékról, ennek részeként a minisztériumoknál mintegy 187 milliárd forintot zárolt. A zárolások mellett a teljes mértékben saját bevételből gazdálkodó, a kormány irányítása alá tartozó központi költségvetési szerveknek be kellett fizetniük a büdzsébe.
Ennek alapján egyértelmű, hogy a zárolást azért kellett végrehajtani, mert e nélkül nem teljesülne a költségvetési hiánycél, a külső kockázatok pedig legfeljebb csak áttételes hatást tudnak gyakorolni a magyar költségvetésre. Az ÁFA, eva, illetve a társasági adóból befolyó alacsonyabb bevételek pedig nem éppen nevezhető külső folyamatnak. A dolog hátterében részben az is állhat, hogy az adócsökkentés, vagyis stimulus nem váltotta be a hozzá fűzött kormányzati reményeket (a fogyasztás növekedését), amelyre azonban sokan figyelmeztettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.