Piaci izgalmakra lesz érdemes felkészülni hétfőn is, minthogy az amerikai adósságrendezés körüli vita elmélyülése miatt egyre idegesebb jelzéseket adnak a piacok.
Az előzményekről annyit, hogy pénteken volt az utolsó fordulója a demokrata és a republikánus képviselők közötti tárgyalásnak, amely tétje a jelenlegi 14,300 milliárd dolláros adósságlimit megemeléséről törvényt alkotni. Ennek hiányában augusztus 2-től nem biztosított az amerikai állam fizetőképessége, és mivel tetemes adósságlejárat van a következő hetekben (július végéig 60 milliárd dollár), így egy esetleges fizetésképtelenségre a nemzetközi hitelminősítők az amerikai AAA besorolás lerontásával reagálhatnak.
A helyzet súlyosságára utal, hogy az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton a kínai kormány vezetőinek küldött megnyugtató üzenetet, ugyanis az amerikai kötvénytulajdonosok között az ázsiai ország a legnagyobb, így annak reakciója lehet a leginkább mozgató a dollárpiacon. Egyenlőre a kínaiak pozitívan vették az üzenetet, és annyit nyilatkoztak, hogy bíznak a megegyezésben, bár köztudott, hogy Kína kerüli a frontális konfrontációt a diplomáciában, így a színfalak mögött elképzelhető, hogy ők is egy "B" tervben gondolkodnak.
Az új adósságplafonról a republikánusok miatt nem sikerült megegyezni, ugyanis John Boehner, a konzervatív csoport tárgyalódelegációjának vezetője kivonult a megbeszélésekről, miután úgy látta, hogy az Obama-kormány nem enged a magas jövedelműekre kivetett adók megemeléséből.
A republikánusok is támogatnák az alkotmányos adósságlimit növelését, de ehhez a saját gazdasági programjuk szerinti költségvetési és adósságrendezést tesznek feltételként, ami meglehetősen távol áll a demokraták elképzeléseitől (példul abban nem szerepel adóemelés).
Hogy mi lesz a történet vége, azt most nehéz kitalálni, de tény, hogy pár nap van hátra egy gyorsított eljárásban történő megegyezésre. Timothy Geithner hangsúlyozta is, hogy szerinte még van idő megegyezni, és az utolsó napokat is a tárgyaló asztal mögött kellene tölteni.
Geithner a CNN-nek nyilatkozva kijelentette: biztos benne, hogy megszületik a megállapodás a deficitcsökkentésről és az adósságplafon emeléséről. Mint mondta, elképzelhető, hogy az elnöknek és a kongresszusi vezetőknek még vasárnap délután sikerül egyezségre jutniuk.
Geithner szerint gondos mérlegelés után megállapítást nyert: nem járható az a megoldás, hogy Barack Obama elnök döntsön az adósságplafon kérdésében, ezt a lépést a kongresszusnak kell megtennie. A pénzügyminiszter szerint ezt a kérdést 2013-ig, vagyis a 2012 novemberében esedékes választásokat követő időszakig rendezni kell.
"Elképzelhetetlen, hogy ez az ország ne teljesítse időre a kötelezettségeit. Elképzelhetetlen, hogy valaha is így tennénk. Ez nem történik meg" - hangsúlyozta Timothy Geithner. - "A legfontosabb, hogy a következő 18 hónapra elhárítsuk az ország fizetésképtelenné válásának veszélyét. A vezetőknek tudatában kell lenniük annak, hogy olyan megoldást kell elfogadniuk, amely átmegy a (republikánus többségű) képviselőházon, átmegy a (demokrata többségű) szenátuson és amelyet az elnök is elfogadhat" - mondta.
Geithner elvetette John Boehner képviselőházi elnöknek azt a "kétlépcsős" javaslatát, hogy az adósságplafont csak az év végéig tartó időszakra emeljék meg, azután pedig még egyszer. Mint mondta, az elképzelés nem kapna elegendő szavazatot a kongresszusban és a Fehér Ház számára is elfogadhatatlan.
Sajtóinformációk szerint a Fehér Ház 10 év alatt 3,5-4 ezer milliárd dollárral kívánja csökkenteni az államadósságot, ám a republikánusok elfogadhatatlannak tartják, hogy a csomag a megszorítások mellett 400 millió dollárnyi új adóbevétellel is számol.
Ha mégsem sikerül érdemben rendezni az USA adósságproblémáját, abban az esetben valóban pár héten belül leminősíthetik az amerikaiak besorolását, ami bizonyosan szélirányváltást idézhet elő a piacokon. Az Equilor szerint a pánik tehát nem teljesen alaptalan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.