Ismét a kommunikációs szerződéseket, ezen belül is a Braun Róberttel kötöttet kifogásolta Járai, de az is elhangzott, hogy a válság idején nem kellett volna gépkocsit vásárolnia a nemzeti banknak. A meghallgatásra annak nyomán került sor, hogy a jegybank tavalyi eredménye 41,5 milliárd forintos veszteséget mutatott. Igaz, az államháztartásnak egyelőre nem keletkezett befizetési kötelezettsége, a korábbi évek eredménytartaléka fedezi ezt a hiányt.
A jegybank nem nyereségérdekelt szervezet, nem a pénzügyi eredménye mutatja meg a sikeres működést – mondta el Simor András jegybankelnök a meghallgatáson. Arra is rámutatott az MNB első embere, hogy a szervezet kommunikációs kiadásai elmaradnak az öt évvel ezelőttitől, amikor még Járai Zsigmond töltötte be a jegybankelnöki pozíciót. Akkor 400 millió forintot költött ilyen célra a jegybank, míg tavaly 316 milliót.
Az MNB tetemes tavalyi veszteségét Simor a devizatartalékolás megnövekedett költségeivel, illetve a forinterősödésből adódó leértékelődési veszteséggel magyarázta. Eközben a működési költségek – ahogyan 2006 óta folyamatosan – mérséklődtek – mutatott rá. A felügyelőbizottság már korábban is utalt szabálytalanságokra a jegybank gazdálkodásában, de feljelentést nem tett, megtette viszont a Jobbik, az fb dokumentumaira hivatkozva.
Az fb megállapította, hogy az MNB mérlege a számviteli előírásoknak megfelelően készült, ám a vizsgálat során többször korlátokba ütköztek, ezért Járai a jegybanktörvényt módosítaná, hogy a felügyelőbizottság hatásköre bővüljön. Az is elhangzott a meghallgatáson, hogy a jegybank a rá vonatkozó függetlenséget önkényesen értelmezi, például a vezetőik körében a bérek jóval meghaladták az állami szektorra vonatkozó előírásokat és a kereskedelmi bankszektorban alkalmazott béreket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.