A gyenge teljesítményben sok egyedi tényező is szerepet játszhatott, így nem kell tartani attól, hogy a következő hónapokban stagnálás vagy recesszió fenyeget. Ám az biztosnak tűnik, hogy a tavalyi, két számjegyű bővülést az idén nem ismétli meg az ágazat, az előrejelzések 7 százalék környékén szóródnak. A beszállítói láncon keresztül a márciusi japán katasztrófa hatásai is szerepet játszottak az elmúlt hónapok gyenge mutatóiban, de ez a nyárra valószínűleg nagyrészt rendeződött, így kedvezőbb számok jöhetnek ki júniusra.
Az első öt hónap eredménye még így is figyelemre méltó: 10,3 százalékos növekedést mutatott. A májusi teljesítmény azonban gyenge volt, 0,8 százalékos zsugorodást jelzett a szezonálisan kiigazított index. A márciusi, 3,6 százalékos esést követően áprilisban is csak 0,7-es korrekció volt. Ez azt jelenti, hogy egy kiugró júniusi ipari adat nélkül a második negyedévi GDP-növekedés sem lesz túl kedvező, ugyanis szinte csak az ipar húzta eddig a gazdaságot.
Egy ritmusban a németekkel
A KSH szakértőihez hasonlóan az exporteladásokban bekövetkezett éles töréssel magyarázza az MKB Bank vezető közgazdásza a kedvezőtlen ipari termelési adatokat. Kondrát Zsolt arra is rámutatott, hogy ezúttal egybecseng a magyar konjunktúra lassulása a német folyamatokkal, míg a korábbi hónapokban kissé leszakadt azoktól. A nyugati növekedés további lassulását prognosztizálja a szakértő, amely a hazai folyamatokra is rányomhatja a bélyegét. A következő két évben azonban jelentős autóipari kapacitások lépnek be a termelésbe, amelyek 2-3 százalékpont körül emelhetik meg az ipari növekedést, de még ezzel együtt sem bízik az elemző a kétszámjegyű termelésbővülés újbóli elérésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.