Annak függvényében azonban, hogy milyen tervekhez viszonyítjuk a 1494,5 milliárd forintos deficitet, változik a szám. Ez az összeg ugyanis a Mol-részesedésszerzés kapcsán módosított éves előirányzat 126,2 százaléka. Ha pedig az uniós statisztikát amúgy sem befolyásoló Mol-kiadást mellőzzük, a különadókból és a magán-nyugdíjpénztári vagyonból származó pénzek időarányos részét pedig figyelembe vesszük a július végi hiányban, az arány ezúttal 126,4 százalék – igaz, immár a sokkal alacsonyabb eredeti költségvetési éves deficittervhez képest.
Már ezek a fejtegetések is mutatják: az idén komoly szellemi erőfeszítéseket igényel a költségvetési folyamatok nyomon követése. Különösen azután, hogy a júliusi és az első héthavi deficitet is jócskán megnövelte a Mol-ügylet. Az előző hónap az idén is szerény többletet hozott volna az államkasszának, a részesedésszerzés miatt azonban végül közel 460 milliárd forint lett a hiány.
A következő hónapokban jelentős szerepe lesz még a pénztári vagyonból a büdzsébe betervezett közel 530 milliárd forint megérkezésének, és az idén is igaz az a korábban is sokat emlegetett tétel, miszerint a vállalkozások gazdálkodásához kötött adónemek (elsősorban a társasági adó) igen „farnehezek”, vagyis az év végén sokkal nagyobb arányban folynak be, mint az első hónapokban.
Az adóbevételek teljesülése terén azonban komoly panaszra egyelőre nem lehet ok: a bank- és különadók több mint felét már elkönyvelhette a költségvetés, és a társasági adó 46 százalékos teljesültsége is jobb a tavaly júliusi 36 százaléknál.
Nem teljesen okafogyott tehát a részletes államháztartási adatokat tegnap közzétevő Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) bizakodása, miszerint teljesül az ez évre kitűzött, az uniós elszámolásokban 3 százalék alatti deficitnek megfelelő hiánycél. Az más kérdés, hogy a gazdasági lassulás az idén is némi kiigazítást, netán nagyobb arányú magán-nyugdíjpénztári pénz felhasználását teheti szükségessé.
Javulás egyébként az NGM szerint is csak az utolsó hónapokban várható, előrejelzésük szerint szeptember végéig a hiány nagyjából a mostani szinten marad. A büdzsépálya kapcsán Banai Péter, a tárca helyettes államtitkára az adatok közzétételét követő online „sajtótájékoztatón” leszögezte: a lassuló növekedés egyenlegrontó hatását még az idén ellensúlyozni kell, a jövő évi költségvetési törvényjavaslat pedig a legfrissebb makrogazdasági adatokra épül majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.