A napokban nyilvánosságra került makroadatok egyértelműen bizonyítják, hogy az Orbán-kormány által alkalmazott gazdaságpolitika nem megfelelő – kezdi elemzését Mellár Tamás a Magyar Nemzetben. „Egyértelműbben és karakteresbben fogalmazva: megbukott” – hangsúlyozza a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára.
A közgazdász emlékeztet, hogy a gazdasági növekedés az előző negyedévben megállt, és véleménye szerint kedvező esetben éri csak el a 2 százalékot ebben az évben, de valószínűbb az 1,5 százalékos bővülés.
Mellár szerint nem lehet hivatkozni a kedvezőtlen nemzetközi helyzetre a gazdaság leállása miatt, mert a környező országokban (cseheknél és a szlovákoknál) nagyobb volt a bővülés. „A valóság az, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium által alkalmazott gazdaságpolitika kezdettől fogva elhibázott volt” – hangsúlyozza.
A közgazdász szerint egy strukturális egyensúlytalanságokkal terhelt, gyenge versenyképességű hazai vállalkozói körrel rendelkező gazdaságot nem lehet adócsökkentéssel fenntartható növekedési pályára állítani. „A 2011 tavaszán meghirdetett Széll Kálmán-terv jó irányba tett korrekciós lépés volt, amely valamelyest mérsékelte a feszültségeket, de megszüntetni nem tudta azokat” – hangsúlyozza.
Mellár Tamás szerint válaszút elé került az Orbán-kormány: vagy azonnal gazdaságpolitikai fordulatot hajt végre, vagy pedig óhatatlanul belecsúszik az elmúlt négy évtized „húzd meg, ereszd meg” politikájába.
Szerkezeti reformok nélkül marad a fűnyíróelv, amint az látható volt már az első fél évben is. Ennek hátulütője viszont, hogy a nyírás után a fű még jobban nő – teszi hozz.
A fogyasztás azért csökkent az elmúlt években, mert a hazai középosztály egzisztenciálisan megrogyott a 2006-os visszafogás utáni időszakban. Ez a réteg erősen eladósodott, elvesztette munkáját, felélte tartalékait, mozgástere végletesen beszűkült - sorolja.
Leszögezi: „Csak úgy képzelhető el a felzárkózás, ha ezt a középosztályt gazdaságilag megerősítjük. Ennek alapján lehet csak várni a fogyasztásbővülést és a belső piacok stabilizálódását”.
Legfontosabb lépés lenne Mellár szerint, ha a jövedelemadó-rendszert átalakítanák: az egykulcsos adórendszer helyett vissza kellene állítani a progresszív jövedelemadó-rendszert. A közgazdász három kulcsot javasol: 0, 16 és 32 százalékkal, a minimálbér és az átlagbér szerint. Emellett szükség lenne egy általános vagyonadó bevezetésére is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.