A pénzügyminisztérium becslése szerint 2011-ben több mint 5-5,5 százalékos is lehet a GDP visszaesés az országban, ami mellett aligha tartható a tervezett 7,5 százalékos GDP arányos hiány, hanem az jócskán 8 százalék fölött lesz. Az év első hét hónapjában az államháztartás bevételei 1,9 milliárd euróval csökkentek, a kiadások viszont 2,7 milliárddal nőttek tavalyhoz képest.
Az államháztartás összeomlása fenyegeti Görögországot, ami miatt egyre sürgetőbb a második mentőcsomag összeállítása. Emiatt Finnországra fog most elsősorban politikai nyomás nehezedni, hogy engedje át a görögöknek szánt 110 milliárd eurós pakettet, mindenesetre a huzavona valószínűleg ismét fog pár kellemetlen pillanatot szerezni az euró-piacon.
A helyzet súlyosságát jól illusztrálja, hogy az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és az Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegáltja hétfőn érkezik Görögországba, hogy pontos képet kapjanak az államháztartás állapotáról. Míg a hitelminősítői oldalról az S&P-től jelezték, hogy még az idén csődöt várnak Görögországtól.
A görög helyzet természetesen szoros összefüggésben van a jelenleg is zajló európai pénzügyi közösség további integrációjával, elsőssorban az euró-kötvények kialakításával. Nagy a nyomás például a német politikusokon, hogy állapodjanak meg a többi eurozóna tagállammal valamilyen formájú kockázat közösség létrehozásáról, máskülönben csak drágán és bürokratikusan lehet az egyes országok finanszírozását megoldani, például rendkívüli mentőcsomagokkal.
A németek viszont hallani sem akarnak a tervről, legalábbis egyelőre. Lassan őrölnek mostanában a malmok Berlinben, és adott esetben, kellő nyomás mellett be szokták adni a derekukat az ottani képviselők. Így mi nem zárkóznánk el attól a lehetőségtől, hogy még lehet pozitív döntés is az euró kötvényekről, ami nyilván valamilyen formájú megoldással szolgálhatna az euró tagországok egységének megőrzésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.