BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A reálkeresetek emelkedése kevés a fellendüléshez

Egyszeri tényező, a közszférában történt kifizetések miatt ugrott meg júliusban az átlagkereset. A foglalkoztatás viszont alig emelkedik, mert sok állami munkahely kiesett tavaly óta.


Az idei első hét hónapban 211200 forint volt a bruttó átlagkereset, 4 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – számolt be a Központi Statisztikai Hivatal. Júliusban az átlagosnál magasabb, 6,2 százalékos béremelkedést mért a hivatal, ez némileg meglepte az elemzőket, de valószínűleg csak egyszeri hatások állnak a háttérben. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője ugyanis arra hívta fel a figyelmet, hogy a közszférában a korábban elmaradt túlórapénzek kifizetése ekkor történt meg, így a közszférában összességében majdnem 13 százalékkal haladták meg a fizetések az egy évvel korábbit. Kondrát Zsolt elemzésében kiemelte: ez igencsak magas emelkedési ütem, ha azt vesszük alapul, hogy a kormányzat 5 százalékot meg akart spórolni ezen a soron, ám elismerte, hogy a havi adatok nagyon hektikusak. A január–júliusi átlagban még ezzel az egyszeri pluszkifizetéssel együtt is 1 százalék alatti volt az állami bruttó keresetek emelkedése.

Inflációs szempontból fontosabb, hogy a magánszektorban egyenletesen alakulnak a bérek. A magánszférában az idén éves szinten 3-5 százalékos növekedés lehet a bruttó bérekben – vélekedik Németh Dávid, az ING Bank elemzője. A bérdinamika tehát nem jelent különösebb nyomást az infláció alakulására, a cégek 3-4 százalék körüli drágulásra rendezkedtek be, és ennek figyelembevételével alakítják a béreket. Emiatt a jegybank részéről sem lát beavatkozási kényszert a szakértő, és Suppan Gergely is enyhének látja a bérinflációs nyomást.

A nettó keresetek a januári adóátalakítások nyomán átlagosan a bruttónál gyorsabban emelkednek. A KSH júliusban 6,8, az első hét hónap átlagában 5,5 százalékos emelkedést mért, és ebben még nem vették figyelembe a gyermekkedvezményeket. Jelenleg az első fél évre rendelkezik erre vonatkozó számítással a hivatal, 8,3 százalékos emelkedést becsültek a szakértők. Mikroszimulációs módszerekkel azt is megbecsülték, hogy a háromgyermekesek reálbére 17,2 százalékkal emelkedett, viszont a gyermekteleneké stagnált.

A teljes gazdaságban az első hat hónapban tehát 2005 óta a legmagasabb, 4 százalékos reálkereset-emelkedést jelenti, habár év végéig még változhat az adat. Ebből „békeidőben” az következne, hogy a lakossági fogyasztás is fellendül, azonban a GDP-statisztika ennek ellenkezőjét mutatja. Németh Dávid kiemelte: a nettó reálbérek folyamatos növekedése pozitív tendencia, mert ez előbb-utóbb keresletnövekedést eredményezhet a gazdaságban.

A munkaerőpiac is a fogyasztás ellen dolgozik. Habár a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az adatokat kommentálva a foglalkoztatás növekvő trendjéről beszélt, éves szinten már három hónapja kevesebben dolgoznak a mikrovállalkozásokat nem tartalmazó vállalati és költségvetés körben. A versenyszférában még látszik egy nagyon enyhe emelkedő trend, de az állami munkahelyek száma 744 ezerre, 4,7 százalékkal csökkent egy év alatt. Mint ahogyan az NGM is kiemelte, a feldolgozóipar húzza fel valamelyest a magánszektor számait, és a gazdasági növekedésben is ez a szektor játszotta az év első felében a fő szerepet.

Borús elemzői jóslatok a következő hónapokra

Nem fog kamatot emelni az elemzők egyöntetű véleménye szerint az MNB a keddi monetáris tanácsi ülésen. Ez derült ki a Reuters felméréséből, amelyben mind a 26 szakértő ugyanezen az állásponton volt. A többség év végéig nem számít lépésre a jegybank részéről, pedig egy kamatvágást az inflációs tényezők lassan lehetővé tennének. Az eurózóna perifériája által okozott pénzügyi bizonytalanságban azonban nem valószínű, hogy egy ilyen lépést kockáztatna az MNB, sőt, néhány elemző szerint még emelésre is kényszerülhet, amennyiben a forint egy bizonyos ponton túl gyengülne.

A növekedési kilátások is romlottak az augusztusi felméréshez képest. Az idén 1,6, jövőre 1,9 százalékos GDP-bővülést mondanak a közgazdászok, miközben egy hónappal korábban még 2 százalék fölé várták a 2012-es növekedést.

A növekedési kilátások is romlottak az augusztusi felméréshez képest. Az idén 1,6, jövőre 1,9 százalékos GDP-bővülést mondanak a közgazdászok, miközben egy hónappal korábban még 2 százalék fölé várták a 2012-es növekedést. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.