Júniusban ugyancsak egyszázalékos volt az árcsökkenés, az első hét hónap átlagában viszont így is 3,4 százalékos volt az áremelkedés, mert az év elején még 6-7 százalékos havi adatokat tett közzé a hivatal.
A nyomott árakért a gyenge kereslet mellett még mindig az éves összehasonlításban az euróhoz és a dollárhoz képest erősebb forintárfolyam felelős.
A hazai fizetőeszköz a 2010. júliusi árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 5,7, a dollárhoz viszonyítva 15,7 százalékkal erősödött. Igaz, egy hónap alatt az euróhoz mérten 0,3, az amerikai dollárhoz képest 1,1 százalékos gyengülés volt a KSH szerint. Az exportárak azonban 0,3 százalékkal mérséklődtek június óta, éves szinten pedig 4 százalékot estek. A belföldi árnyomás valamivel magasabb, 3,4 százalékos volt, a hazai eladások áremelkedése már kismértékben a fogyasztói árak növekedését is meghaladja.
Ehhez nagyban hozzájárult, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal ugrottak meg az árak, miközben a nyersanyagok terén már csökkenő tendenciát láthattunk. A kőolaj alapú ágazatokban azonban még jócskán érezteti hatását az olajár emelkedése, de az élelmiszeriparban is meglátszik az alapanyagok korábbi drágulása. Ám szakértők szerint ez a drágulás már lecsengőben van, ehhez a gyengülő globális konjunktúra is hozzájárul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.