A fejlett gazdaságokban alacsony a gazdasági növekedés, és nagyobb költségvetési ösztönzésre van szükség, valamint kevesebb megszorításra a növekedés beindításához, mondta Nouriel Roubini, a világgazdasági válságot előre látó professzor a CNBC-nek.
„Rosszabb helyzetben vagyunk, mint 2008-ban” – hangsúlyozta a New York Egyetem közgazdaságtan professzora. Úgy látja, 60 százalékos esély van egy újabb recesszió kialakulására.
A legutóbbi felmérések azt mutatják, hogy az üzleti és gazdasági bizalom csökken szerte a fejlett gazdaságokban. Arra a kérdésre, hogy a fejlett világ el tudja-e kerülni az újabb recessziót (W-alakú válság) úgy reagált: „Ez egy nagyon optimista feltételezés, elnézve az adatokat”.
Úgy látja, a mennyiségi monetáris lazítás harmadik köre nem érheti el a kívánt hatást az Egyesült Államokban, és további költségvetési stimulus kell Európában és az USA-ban egyaránt.
Egyre többen látják úgy, hogy az euró nem éli túl a válságot. Roubini szerint az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközzel (EFSF), vagy közös kötvénykibocsátással Európai kilábalhat.
Roubini annak a véleményének adott hangot, hogy az euróövezeti kormányoknak mindent meg kell tenni az euró gyengítése érdekében. A „jósprofesszor” hangsúlyozta, Nagy Britannia W-alakú recesszió szélén áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.