Folytatódott a Világgazdaság mutatója, a gyorsulási irányadó (GYIA) alapján a gazdaság mélyrepülése. Az indikátor ötödik hónapja negatív, októberre 0,41 százalékos esést jelzett. Ez az utóbbi bő másfél év leggyengébb adata, már éves szinten is negatív a változás. Év elején még biztatóan alakult a konjunktúramutató, tavasszal még viszonylag erős bővülést mutatott, de ahogy mélyült az eurózóna tagállamainak krízise, és növekedett a pesszimizmus, úgy olvadt el a plusz.
A GYIA összetevői közül hat alindex változott kedvezőtlen irányba, és csak három hatott a növekedés irányába, egy pedig stagnált. Utóbbi a reálkamat szintje volt, amely hosszú emelkedési trendet látszik megtörni, a várhatóan felpörgő infláció miatt pedig a közeljövőben csökkenés valószínű, ami kedvez a gazdaságnak. Esett viszont a GYIA és a konjunktúra szempontjából is meghatározó ipari termelés havi alapon, illetve az ágazat belpiaci értékesítése is. Romlott a helyzet a munkaerőpiacon is, a munkakeresés átlagos időtartama ismét emelkedett. Tovább romlott a német üzleti klíma is, ami rossz hír a magyar exportőrök számára. Ugyancsak negatívan hatott a GYIA-ra BUX-index gyenge teljesítménye. A hosszú és rövid lejáratú állampapírok hozamkülönbsége enyhén nőtt, így rontotta az összindexet.
A javulás irányába hatott viszont a fogyasztási hitelek állományának növekedése, és ugyancsak emelkedett a reálkereset is havi alapon. A két tényező a belföldi kereslet élénkülésére utal, de más számok például a GYIA-ban már nem szereplő kiskereskedelmi forgalom ezt nem támasztják alá. Növekedett még a reál-pénzkínálat is, azt jelezve, hogy növekedhetett a tranzakciók száma, habár ugyanez utalhat az illegális tevékenységek tért nyerésére is.
Alapesetben még mindig nem számol az elemzők nagyobbik része azzal, hogy idén recesszió alakulhat ki vagy az már tart is. Balatoni András, a Századvég Gazdaságkutató kutatásvezetője szerint a harmadik negyedévben a 220 milliárd forintnyi magánnyugdíjpénztári reálhozam kifizetése kisebb lökést adhatott a gazdaságnak, amely elegendő volt a hanyatlás elkerüléséhez. Ezt a hatást a GYIA nem tudja kimutatni, de a belső keresletre vonatkozó komponensek valóban utalhatnak erre, még ha vegyes is a kép.
A kutatóintézet idénre 1,6, jövőre pedig 1,1 százalékos GDP-növekedést vár. Ha azonban kedvezőtlenre fordul a külső környezet, akkor csak 0,7 százalékos bővülés valószínű – mondta el Balatoni András, aki utalt arra is, hogy nagy az előrejelzések bizonytalansága. Még a kedvezőtlenebb forgatókönyv esetén is a nettó export lehet a szakértő szerint a gazdaság fő húzóereje, a belső kereslet továbbra is lanyha marad.
Az idei folyamatokra már nem lesz drámai hatással az sem, ha kiderül, hogy visszaesett a GDP – vélekedik Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. A büdzsé már így is-úgy is determinált, a piacokat pedig jelenleg sokkal inkább a nemzetközi fejlemények mozgatják, mintsem a magyar makroadatok – fűzte hozzá. A jövő évre viszont hatással lehet, hogy gyengébb a bázis, amelyre épül a költségvetés, de piaci reakciót valószínűleg ez is csak abban az esetben válthat ki, ha az eurózónában is rosszra fordulnak a dolgok.
Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
A Világgazdaság mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato
Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nem ritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
A Világgazdaság mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyiamutato -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.