Harminc óra összidejű, jövő szerdáig tartó parlamenti munka kezdődött el tegnap a költségvetés általános vitájával. A felszólalások visszatérő eleme volt, hogy vajon megalapozott makropályával, vagyis növekedéssel, inflációval és reális bevételekkel, kiadásokkal számoltak-e a készítők. Aligha meglepő, hogy a kormányzat szerint igen, az ellenzék, és részben a számvevőszék szerint viszont ez nem ennyire egyértelmű. Ez utóbbi álláspontot osztja egyébként a mostani parlamenti vitában nem szereplő jegybank és bizonyos tekintetben a költségvetési tanács is is.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter expozéjában elébement a bírálatoknak: leszögezte, hogy stabil és kiszámítható a büdzsé. Idén még a magánnyugdíjpénztári pénzek segítségével tudták 3 százalék alá vinni a hiányt, így nagy eredmény, hogy jövőre önerőből csökkenhet 2,5 százalékra a deficit – mondta. Hangsúlyozta, hogy jelentős, 300 milliárdos tartalékkal számoltak, valamint csökkentik az államadósságot – amely egyébként épp a napokban emelkedett rekordméretűre – és vele együtt a kamatfizetés szintjét is. Úgy vélte, hogy a 4,2 százalékra tervezett infláció ha kockázatos is, a költségvetést nem befolyásolja jelentősen, a másfél százalékos növekedési terv pedig szerinte biztonságos, de ehhez "injekciókkal kell erősíteni" a gazdaságot.
Matolcsy György emellett három területen is hangsúlyeltolódásról beszélt expozéjában. Azt mondta, a büdzsé arra épít, hogy egyrészt erősítik a reálgazdaságot – vagyis a termelést és az ipart – a pénzgazdasággal szemben, másrészt hangúlyosabb lesz az állam szerepe az önszabályozásra képtelen pénzpiaci folyamatokban, harmadrészt pedig előtérbe helyezik a megtakarításokat a „hitelkorszakkal szemben”.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.