BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugdíjpénzből vásárolhattunk - Csak átmeneti a javulás

A kiskereskedelem lényegében továbbra sem volt képes növelni eladásait 2011 augusztusában, így az első nyolc hónapban együtt sem változott az értékesítés volumene – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A 2007 és 2010 között csökkenő, azóta stagnáló trendben augusztus sem hozott változást.

Ameddig a forgalom 45 százalékát képező élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek eladásainak volumene lényegében stagnált, addig a 19 százalékos súlyt képviselő üzemanyagtöltő állomásoké és a 13 százalékos részesedéssel rendelkező bútor, háztartási cikk, építőanyag üzleteké visszaesett az év első nyolc hónapjában.

„A várakozásokat meghaladva 0,4 százalékkal nőttek a kiskereskedelmi eladások augusztusban az előző hónaphoz, illetve az előző évhez képest, ami feltehetően a magánnyugdíj pénztári hozamok kifizetésének köszönhető” – írja Suppan Gergely. Az első nyolc hónapban így is minimális visszaesés figyelhető meg.

„A növekvő reálbérek ellenére az augusztusi kisebb élénkülés csupán átmeneti lehet, mivel a romló fogyasztói bizalom, a drámai mértékben megugró törlesztő részletek, valamint a lakosság óvatossági megtakarítási ezt ellensúlyozzák” – emelte ki a TakarékBank vezető közgazdásza.

„A jövő évi adóváltozások miatt élénkülés 2012-ben sem várható, nagyobb valószínűséggel az idei évhez hasonlóan stagnáláshoz közeli visszaesés lehet. A következő hónapokban hibahatáron belüli stagnálásra számítunk, egyes hónapokban marginális visszaesés, míg más hónapokban marginális növekedés lehet” – írta Suppan.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 augusztusában 710 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első nyolc hónapban 4988 milliárd forint forgalom realizálódott. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatokra sem jellemző a növekedés.

Az előző év azonos időszakához képest a nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011. augusztusban 2,5 százalékkal növekedett, az első nyolc hónapban lényegében nem változott. Augusztusban az üzlettípusok többségében növekedett a forgalom volumene, az átlagot meghaladó volt a forgalom bővülése a nagyobb súlyúak közül a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- és az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, valamint több havi csökkenés után a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag üzletek is növekedést mutattak. A textil-, ruházati és lábbeli- valamint a gyógyszer és gyógyászati üzletek értékesítésének volumene továbbra is elmaradt az előző év azonos időszakitól.

Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áras forgalma 2011. augusztusban 2,4 százalékkal, az első nyolc hónapban 1,1 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest. Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi volumene 0,6 százalékkal, a nem élelmiszerkiskereskedelemé 0,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag kutaké lényegében stagnált.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.