BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Simor: Járainak régebben is takarékoskodnia kellett volna

A Monetáris Tanács áttekintette a kilátásokat, eszerint az inflációs prognózis romlott, elsősorban az árfolyamhelyzet miatt – jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

A kamatdöntéssel kapcsolatos sajtótájékoztatón a jegybank elnöke kiemelte: a magasabb nyersanyagárak begyűrűznek Magyarországra. 2011-ben és 2012-ben az infláció mértéke a cél fölötti lesz, 2013-ra azonban a pénzromlás mértéke eléri a korábban kitűzött célt.

Az MNB szerint romlottak a gazdasági kilátások is: a kibocsátás elmarad a potenciális szinttől. Szeptemberhez képest egyrészt a globális növekedése lassulása, másrészt a lakossági fogyasztás korábbinál rosszabb helyzete és a beruházások gyengesége miatt rosszabbak a kilátások.

A folytatódó mérlegkiigazítás miatt a lakosság igyekszik tovább csökkenteni adósságait, a magasabb törlesztőrészletek, valamint a végtörlesztés jelenleg negatívan hat a fogyasztásra. Simor András szerint a minimálbér emelése, valamint a bizonytalan gazdasági környezet a beruházások csökkenésének irányába hat. A cégek létszámleépítéssel és más költségcsökkentésekkel igyekeznek kompenzálni a minimálbéremelés negatív hatásait.

Az elmúlt hónapokban Magyarország kockázati megítélése nem változott jelentősen. Az MNB meglátása szerint a pénzpiacok volatilitása fennmarad, ezért a jegybank kiváró kamatpolitikát folytat.

Kérdésre válaszolva Simor András elmondta: Járai Zsigmondnak négy évvel ezelőtt is takarékoskodnia kellett volna, hiszen nominálisan 30 százalékkal többet költött kommunikációra jegybanki regnálása idején, mint a jelenlegi vezetés. Hozzátette: Budai Gyula jól tette, hogy az Állami Számvevőszékhez fordult az MNB gazdálkodása kapcsán, hiszen ez a szervezet illetékes.

Mint arról korábban beszámoltunk, Járai Zsigmond az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtt azt állította, hogy komoly gondok vannak az MNB gazdálkodásával. Simor András ezzel szemben azt állította, hogy a jegybank működési költségei két év alatt 2,1 milliárd forinttal csökkentek, és idén is további durván 800 millióval csökkentik a működési költségeket, és a béreket is mérséklik 1,5 százalékkal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.