BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Barroso: Nehéz az olasz helyzet

Olaszország pénzügyi helyzete továbbra is nehéz, a piacoktól nem lehet egyik napról a másikra csodát várni - mondta kedden Brüsszelben José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke újságíróknak, miután megbeszélést folytatott Mario Monti új olasz miniszterelnökkel.

Monti azt ígérete, hogy Itália az eddigieknél ambiciózusabb reformokat fog megvalósítani. Arra nem volt hajlandó ígéretet tenni, hogy 2013-ra egyensúlyba hozzák a költségvetést, de az erre irányuló célkitűzést megerősítette.

Az olasz kormányfő szerint Barrosóval folytatott megbeszélésén nem annyira az olaszországi teendők részletes áttekintésén, hanem az euróövezet válságával való szembenézés általánosabb stratégiai kérdésein volt a hangsúly.

Barroso szerint Olaszország jó úton jár, de hosszantartó erőfeszítésekre - mint fogalmazott: a reformok maratonjára - lesz szükség.

Monti, az unió egykori versenyképességi biztosa azt hangoztatta, hogy az általa vezetett szakértői kormány pártokon és társadalmi csoportokon átnyúló egyetértést igyekszik majd kimunkálni a takarékossági programhoz. Egyúttal arról is beszélt, hogy az európai elkötelezettséget a kormány politikájának centrumába helyezi. Az unió működtetését illetően az úgynevezett közösségi munkamódszer mellett érvelt, és - Barrosóval egybehangzóan - arról beszélt, hogy nem szabad szakadéknak keletkeznie az eurózóna és az övezeten kívüli EU-tagok között, hiszen az ellentmondana a "magasabbrendű közös érdekeknek".

Montinak ez a kijelentése - állapították meg brüsszeli megfigyelők - egyértelműen szembe megy Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök álláspontjával. Merkel és Sarkozy ugyanis előszeretettel alkalmazza - a közösségi munkamódszerrel szemben - a közös uniós tanácskozások előtti, előzetes kétoldalú, német-francia egyeztetések eszközét, amivel Berlin és Párizs nem ritkán "partvonalra szorítja" a döntéshozatalban az uniós intézményeket. Emellett a német és a francia törekvések meglehetősen egyértelműen a "kétsebességű Európa" - a fejlettebb, gyorsabban integrálódó "mag" és az elmaradottabb, több tekintetben lemaradó "periféria" - létezésének elfogadtatására irányulnak.

Monti minden tartalmi szembenállás ellenére elfogadta Sarkozy és Merkel közös, hármas találkozóra invitáló kezdeményezését, és ennek jegyében francia-német-olasz csúcstalálkozó lesz csütörtökön Strasbourgban. Mint azonban a keddi brüsszeli sajtóértekezleten mondta, Strasbourgban is az lesz a célja, hogy a közösségi munkamódszerek érvényesítéséhez ácsoljon hidat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.