Az EU és az IMF gyors és hatékony reformokat vár Olaszországtól, ennek akadálya azonban az AP szerint éppen Berlusconi, aki egyre kevésbé képes összekovácsolni kormányát. Egyre nagyobb az előrehozott választások valószínűsége, miközben a miniszterelnök cáfolja lemondásának lehetőségét. Róma csaknem 2 ezer milliárd eurónyi adóssággal küzd. Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságának adósságtömege akkora, hogy egy esetleges mentőcsomaghoz mindenképpen igénybe kéne venni az IMF segítségét.
A hétfő reggeli kereskedésben újabb rekordot döntött az olasz államkötvények hozamfelára a német megfelelő papírokhoz mérten.A referencia, 10 év lejáratú olasz államkötvények (BTP) másodlagos piaci hozama 6,59 százalékra szökött, így 481 bázisponttal haladta meg a német Bundok hozamát. Az euró bevezetése óta nem volt ilyen magas az olasz kötvények hozama. Az olasz hozamszint még az augusztusinál is magasabb. Akkor az Európai Központi Bank (EKB) bejelentette: feléleszti kötvényvásárlási programját, és a kereskedők szerint elkezdett olasz és spanyol kötvényeket vásárolni a másodlagos piacon a hozamok letörése érdekében.
Miközben az olasz kormány megerősíti, hogy problémákkal küzd, Berlusconi távozásáról egyelőre hivatalosan nem esik szó, elemzők szerint azonban erre bármikor sor kerülhet. Ezen a héten az olasz parlament egymás után szavaz a megszorító intézkedésekről, amelyek célja a GDP 120 százalékára rúgó hiány csökkentése. A csomag része egy évi 5 milliárd eurót hozó privatizációs terv és a nyugdíjkorhatár 67 évre emelése a teljes lakosság számára. Ha Berlusconi kormányát leszavazzák a reform döntések kapcsán, akkor az elnök felszólíthat egy új kormány felállítására, ugyanakkor a kabinetet csak egy elvesztett bizalmi szavazás kényszerítheti lemondásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.