Csin Li-csün a katari al-Dzsazíra televíziónak adott interjúban úgy fogalmazott: "ha megnézik, hogy milyen baj van az európai államokban, ez csupán a kifáradt jóléti rendszer miatt halmozódott fel". A munkaerő-piaci szabályozás lustaságot és hanyagságot vált ki, nem pedig kemény munkát - tette hozzá.
A közgazdász, aki korábban pénzügyminiszter-helyettes volt, elmondta: Peking kizárólag a üzleti szempontok szerint fogja meghozni európai befektetési döntéseit. "Meg fogják kérdezni szakembereink, hogy rendes hozamot kapunk-e befektetéseinkért" - szólt Csin.
Az euróövezeti vezetők abban reménykednek, hogy Európán kívüli államok is hozzájárulhatnak az euróövezeti mentőalap, az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kapacitásainak bővítéséhez. Kína 3200 milliárd dolláros valutatartalékkal rendelkezik.
Az EFSF vezérigazgatója, Klaus Regling már tárgyalt Kínával a lehetséges részvételről, Kína azonban eleddig nem kötelezte el magát a támogatás mellett. Korábban súlyos kritika érte a pekingi kormányzatot, amiért az jelentős veszteségeket szenvedett el amerikai, pénzpiaci befektetéseken, így a Morgan Stanley befektetési bankban, illetve a Blackstone eszközkezelőben szerzett tulajdonhányad miatt.
Csin az interjúban arra szólította fel az európai vezetőket, hogy álljanak elő "hiteles" tervekkel a befektetők bevonása és a bizalom helyreállítása érdekében. "Amíg az euróövezeti államok néhány gazdasági, szociális problémát megoldanak, amíg viszonylag hiteles és meggyőző programot dolgoznak ki, addig a külvilág bizalommal fog Európára tekinteni" - fogalmazott a felügyelőbizottság elnöke..
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.