Nem hagyhatjuk szó nélkül a pénzpiaccal kapcsolatban, mi történik az európai pénzpiacokon – mondta a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Van egyfajta dezintegrációs folyamat, egy divergencia, ami különösen Olaszország tekintetében látványos. Ott ugyanis sem az államadósság, sem a vállalati nem szaladt el az eurózóna-tagság nyomán, igaz, nagy adósságot örököltek a 70-es, 80-as évekből. Az államkötvény-befektetők alacsony hozamért alacsony kockázatot várnak el, de ezek most tömegesen hagyják el a piacot, pótlásukra nincs sok lehetőség.
Franciaország ott van most, ahol Olaszország 10 hónappal ezelőtt, de már a német kamatok is elkezdtek felmenni – mutatta be a szakértő. Egy ilyen stressz sokáig tarthat, ha nincs megoldva, és az árak tekintetében is nagyok az eltérések. Olyan események vezettek ide, mint például egy befektetési kategóriájú eurózóna-tagállam de facto csődje. Az elmúlt napokban már negatív állampapírkamatot is láthattunk egyes német papíroknál.
A magyar állampapírpiacon továbbra is magas a külföldiek érdeklődése történelmi összehasonlításban. Közel 4000 milliárd forint, valamivel kevesebb csak mint a teljes forintállomány fele van külföldi kézen. Tudni kell azonban, hogy a magyar állam feltörekvő piaci kategóriába van sorolva, mint Brazília, Mexikó, vagy Chile. Az elmúlt évek jegybanki pénznyomtatása nyomán más biztonságos eszközöket kezdtek el keresni a befektetők, ezért lett népszerű ez a térség. A globális feltörekvő piacon kezelt vagyon 10 százalékkal emelkedett, nem csoda, hogy ez megjelent Magyarországon. Egyetlen befektető, a frankfurti Templeton kezében van a külföldi kötvényállomány 25 százaléka. Az értékesítésük sikerességén tehát sok múlik a magyar finanszírozás tekintetében is.
Sok olyan befektető volt viszont, akik más eszközökbe fektettek, és ezek sok esetben shortolták a forintot. Ezeket a pozíciókat mostanában, év végén zárják, ez okozhatta az erősödést, de a 317-es forint-euró rekord árfolyamszintet „újra megkóstolhatjuk”. Devizaéhség figyelhető meg a magyar európiacon, ezért nagyon magas marzs mellett jutnak euróhitelhez a magyar pénzpiaci szereplők is. Hasonló volt a helyzet, csak a dollárlikviditással az európai pénzpiacon, erre volt a válasz a jegybankok tegnapi likviditásbővítése.
Az a kérdés, jövőre félünk, vagy kapzsik leszünk. Ha megnézzük a részvényárakat, akkor alacsonyabb mélypontok és csúcspontok látszanak. 2012 első félévében az új Bázeli tőkemegfelelési szabályozás implementálása is további forrásszűkülést okozhat. A dollár-euró viszonylatban is diszfunkcionalitás jelei mutatkoznak, ilyen helyzetből pedig ritkán következik egészséges és erőteljes bővülés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.