A FAZ utalt arra, hogy a washingtoni pénzügyminisztérium egyik illetékese a múlt hét végén kijelentette, az Egyesült Államok nem tervezi bilaterális kölcsön nyújtását az IMF-nek. A jegybankok általi feltőkésítés gondolatát az elmúlt napokban Európában vetették fel abban a reményben, hogy így az IMF az eddiginél több forrást tudna előteremteni a pénzügyileg gyenge euróországok stabilizálására.
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter keddtől csütörtökig Európában tartózkodik, hogy az ottani kormányokkal és jegybankokkal tárgyaljon a válságról.
Az IMF pénzügyi erőforrásai elégségesek - hangoztatják Amerikában, ami megerősíti azt a hónapok óta képviselt álláspontot, miszerint az európaiaknak elegendő pénzük van az adósságválság megoldására. A washingtoni kormány is tudja, ellenállásba ütközne, ha a kongresszushoz fordulna azért, hogy több pénzt kérjen az IMF részére.
Németország elvileg támogatja az IMF megerősítését. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a múlt héten Brüsszelben jelezte, hogy elképzelhetőnek tartja bilaterális hitelek nyújtását az IMF részére, erről a Bundesbank dönthetne, elvileg a kormánytól függetlenül. A német jegybank közlése szerint nem ellenzi a tervet, feltéve, hogy a plusz pénz valóban az IMF-hez kerül és nem egy külön alaphoz kerül, amelyet aztán becsatornáznának az EFSF mentőmechanizmusba. Ezzel ugyanis gyakorlatilag lepleznék az uniós jegybankok általi közvetlen finanszírozást, amelyet az EU jelenlegi szerződései nem engednek meg. A terv akkor működhetne igazán, ha a források bővítésében minden IMF-tagállam részt venne. Ha azonban az Egyesült Államok nem vesz részt ebben, akkor az egész bővítés kérdésessé válhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.