A nemzeti bank alelnökeinek számát megemelnék, hiába kérte az EKB ennek az ellenkezőjét. Rogán ezt a kedd délelőtti részletes vitában úgy indokolta, hogy a kérdést csupán felvetették, de nem kifogásolták. Arról, hogy a Monetáris Tanács jogkörét az elnök kárára bővítenék, azt mondta, hogy vita tárgya egész Európában, hogyan érdemes rendezni a jogköröket.
Délután 4 óráig van még idő kapcsolódó módosító indítványokat benyújtani, így elképzelhető, hogy a kormánypártok adnak be még új javaslatokat. Mindeddig a gazdasági bizottság egy indítványt nyújtott be, ebben pedig a legfontosabb kérdéseket nem rendezték. Olyan pontok szerepelnek benne, amelyek elvi szinten valóban garantálják a jegybank elnökének és más vezetőinek függetlenségét a kormánytól, a gyakorlati megvalósításuk viszont nehezen kézzelfogható.
„A kormány vagy bármilyen más szervezet (...) nem kísérli meg az MNB, valamint szervei tagjainak befolyásolását feladataik ellátása során” – szól a javaslat, egy másik pontján pedig úgy fogalmaznak: „az MNB elnökének (...) beszámolási kötelezettségei nem eredményezhetnek beavatkozást az MNB döntéshozó szervei tagjai függetlenségébe, nem befolyásolhatják az MNB elnökének, mint az EKB Általános Tanácsa tagjának fennálló státuszát”.
A baloldali felszólalók, élükön a szocialista Veres Jánossal, nem meglepő módon azt kritizálták, hogy a legfontosabb EKB-kérések nem kerültek be az eddigi módosítókba. Az MSZP-s Kovács Tibor azt kérte – természetesen sikertelenül –, hogy napolják el a vitát addig, amíg nem érkezik meg az EKB véleménye a módosító javaslatokról. Az ellenzék ezúttal nem volt egységes: míg balról az EKB-állásfoglalás nem megfeleő beépítését kérték számon a kormányon, a Jobbik felszólalói azt kritizálták, miért szólna bele az Európai Központi Bank a magyar szabályozásba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.