Magyarország novemberben kereste fel az IMF-et, hogy védőhálóval rendelkezzen, azonban a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val megszakadtak a tárgyalások (az előkészítő tárgyalásokról korábban utazott haza a delegáció – A szerk.), így a jövőben bármely védőháló Magyarország számára bizonytalan, és ez nyomás alatt tarthatja a fizetőeszközt – írja blogjában a The Wall Street Journal.
Hogy lőtte magát lábon Magyarország? A szerdán benyújtott jegybanktörvénnyel a kormány elnökhelyetteseket nevezne ki az MNB-hez, és elvennék ezt az elnöktől.
A befektetők nyugtalanok – jegyzi meg a WSJ, hozzátéve, hogy ez beárnyékolja a némileg „forint-pozitív” hírt, miszerint a kormány megállapodott a Bankszövetséggel a külföldi devizában denominált hitelek csökkentéséről.
A tárgyalás nem lesz könnyű, mivel az EU-nak (és az IMF-nek) hosszú listája lesz, és nem csupán a költségvetési, fiskális kérdések kapcsán. „Úgy tűnik, hogy az EU listája növekszik a kormányzati intézkedések miatt” – írja pénteki elemzésében Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piaci közgazdásza. Emlékezetes, az elemzők korábban a végtörlesztést és a szektorokat érintő különadókat jelölték meg, mint alapvető problémakör a tárgyalások összefüggésében. Ugyanakkor az új MNB-törvény akkor még nem volt az asztalon.
A legfontosabb kérdés a bizalom. Az EU-nak és az IMF-nek nagyon feszült a kapcsolata az új kormányzattal, mert az nem együttműködő jellegű, a kormány nem viselkedik úgy a nemzetközi intézményekkel, ahogyan az elvárható lenne – vélekedett Montalto.
Meglátásunk szerint továbbra is növekvő finanszírozási nehézségek várhatóak 2012 első negyedévében, amelyek rákényszerítik "Magyarországot a megállapodásra, de az út nagyon nehéz lesz. A dolgoknak rosszabbra fognak fordulni, mielőtt javulni kezdenek" – tette hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.