BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erste: A kormány a "nagy honvédő háborújában" elbukni látszik

Az Európai Bizottság megindíthatja Magyarország ellen a kötelezettségszegési eljárást kedden – értesült hétfőn a Reuters hírügynökség. Az eljárás megindítása azért is fontos kérdés, mert ezzel minden kétséget kizáróan bizonyosság válik, hogy az EU a kifogásolt törvények módosítását kéri; ennek egyes – vagy összes – elemei feltételeket jelentenek az EU-IMF-tárgyalások megkezdése kapcsán.

Ismét negatív hírek várhatóak hazánkkal kapcsolatosan az Európai Bizottság felől a kiszivárgó információk szerint: várhatóan a mai ülésen megindítják a kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben a jegybanktörvény, valamit a bírói karral és az adatvédelmi hatóságokkal kapcsolatos szabályok miatt – írja reggeli elemzésében Keszeg Ádám, a Raiffeisen Bank közgazdásza.

„A döntés azért is fontos, mert kirajzolja, milyen lépéseket kell megtennie a magyar kormánynak ahhoz, hogy a nemzetközi segítségről a tárgyalások egyáltalán el tudjanak kezdődni. Az elmúlt napok kommunikációs fordulata mellett a kormányzatnak tettekkel is bizonyítania kell, hogy hajlandó kooperációra a segítségért cserébe” – mutat rá az elemző. Hozzátette, így az adott esetben kellemetlen brüsszeli hírekre adott reakció meghatározó lesz.

Mindezek mellett azt látni kell mennyire hosszú, több hónapos diplomáciai út áll még a tényleges szankcióig, ami idő alatt a kormány megfelelő intézkedéseket is meghozhatja – tette hozzá.

Az Erste közgazdászai hangsúlyozzák: Magyarország körül továbbra is folynak a csatározások, de lássuk be, a magyar kormány a „nagy honvédő háborújában” elbukni látszik az EU-s fegyvernökökkel szemben.

„Így is úgy is kapitulálni fog – ha tényleg felelősséget vállaló kormány –, ugyanis nem engedheti meg, hogy jelentős, évi 1,5-2 milliárd euróról, a GDP 1,5-2 százalékát kitevő ingyen pénzről lemondjon az ország” – mutatnak rá.

Hangsúlyozzák, hogy családonként mintegy évi 200 000 forintról beszélünk. „Ha netán a teljes támogatás megszűnne, akkor ez az érték megközelítené a 300 000 forintot. Ezt az előnyt valószínűleg nem szabad feladni.

„Vagyis meg kell egyezni az EU-val és az IMF-fel. Ha pedig van egyezség, akkor véget ér az unortodox gazdaságpolitika, lesz költségvetési fegyelem. Ráadásul a kiadási oldal végre tényleg lefaragásra kerül, amely a versenyképességet fogja növelni. Az pedig lendületet fog adni az ország felemelkedésének” – vélekednek az Erste elemzői.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.