BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

OECD: Még többet kell dolgoznia a németeknek

Németország a sikeresen megvalósított reformok minta országának számít. Ám a párizsi székhelyű OECD szerint a németeknek többet kell dolgozniuk, ha tartani akarják jelenlegi életszínvonalukat.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) által idézett tanulmány szerint reformok nélkül Németországot néhány év múlva a gazdasági hanyatlás veszélye fenyegeti. A termelési kapacitások normális leterhelése esetén 2020-tól kezdve már csak kevesebb mint egyszázalékos növekedés lehetséges. Veszélyt jelent mindenekelőtt a munkaerő belátható időn belül jelentkező hiánya. Az életszínvonal tartása végett ezért a németeknek többet kell dolgozniuk - ajánlja az OECD: 2016 és 2025 között a keresőképesek száma évente átlag 0,5 százalékkal fog csökkenni - prognosztizálják a szakértők. "A keresőképes korban lévő lakosság sokkal gyorsabban csökken, mint az OECD-országok átlagában" - olvasható a tanulmányban.

"Németországnak fel kell zárkóznia" alcím alatt a FAZ idézi az OECD-tanulmánynak azt a kitételét, amely szerint a jövőben az idősebbeket tovább kellene foglalkoztatni. Noha az 55-64 éves korúak 57 százaléka még dolgozik - az OECD átlagában ez az adat csak 54 százalék. Viszont Svédországban, Norvégiában és Új-Zélandon ez a foglalkoztatási arány 70 százalék, vagyis elvileg még van hova fejlődni.

Különösen gyakran mennek idő előtt nyugdíjba a kevésbé képzettek."E csoport további foglalkoztatására a nyugdíjrendszer átalakítása nyújtana lehetőséget" - írja az OECD. A szervezet azt is ajánlja, hogy az eddiginél több nőt foglalkoztassanak. A nők ugyanis átlagban tíz órával kevesebbet dolgoznak hetente, mint a férfiak, részben az adórendszer miatt. A német szabályozás ugyanis a csak egy keresővel élő családokat részesítő előnyben, ez az egy kereső pedig jellemzően férfi.

A szakemberhiány enyhítésére az OECD a bevándorlás támogatását pártolja. Németország ugyanis kevesebb magasan képzett szakembert vonz, mint más ipari államok. Szerintük ezért első lépésként csökkenteni kellene a nem uniós polgár külföldiek jövedelmére megszabott határt. A harmadik országból érkező dolgozok jelenleg csak akkor telepedhetnek le, ha évente legalább 66 ezer eurót keresnek.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.