A Moody''s közölte azt is, hogy az új görög besorolásra nem állapít meg külön kilátást, annál is inkább, mivel innen már nincs hova rontani azt. A cég szerint az athéni kormány adósságcsere-javaslata alapján a befektetők jelentős veszteségeket fognak elszenvedni a görög államadósság után, ez meghaladhatja majd a 70 százalékot. Ráadásul a csődkockázat még az EU-program és az adósságcsere végrehajtása után is jó ideig magas marad, különösen, hogy az elhatározott kiigazítások végrehajtását sem lehet biztosra venni.
Mindez brutális lépésnek számít azt követően, hogy a csütörtökön kezdődött uniós csúcstalálkozó résztvevői jóváhagyták a második, 130 milliárdos uniós mentőcsomag kifizetését Görögország számára. Az optimizmust gyorsan lehűtő visszaminősítés után a Der Spiegel legfrissebb számában már arról ír, hogy az ország újabb mentőprogramra szorulhat.
A német lap értesülései szerint az Európai Bizottságból, a Nemzetközi Valutaalapból és az Európai Központi Bankból álló hitelezői trojka szakértői úgy látják, a 2010-es 110 milliárd eurós első program és a most elfogadott második után 2015-től Athénnak újfent legalább 50 milliárd euróra lehet szüksége. A német hírmagazin azt is hozzáteszi, hogy a trojka jelentésének végső változatából a német kormány nyomására kihagyták ezt az előrejelzést.
Az EU statisztikai hivatalának legfrissebb adatai szerint Görögország kormányzati adóssága 347,2 milliárd euró volt tavaly a harmadik negyedév végén, ez a GDP 159,1 százalékának felelt meg. Az adósságból mintegy 200 milliárddal magánhitelezőknek tartozik Görögország.
Elemzők úgy látják, hogy a szigorú megszorítások miatt várhatóan gyenge makroeredmények következtében az évtized végére újra 140 százalékra nőhet az államadósság, pedig erre az időpontra 120 százalékos arányt tűztek ki célul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.