Egyre kevesebb pénz folyik be a görög államkasszába – derül ki helyi híradásokból. A trend azért aggasztó, mert az ország eközben rekordméretű adóssághegyet görget maga előtt, újabb és újabb nemzetközi hitelcsomagra kényszerül, így olyan nagy szakadék tátong a költségvetés bevételi és a kiadási oldala között, hogy annak áthidalása még hosszútávon is egyre lehetetlenebb feladatnak tűnik.
Ami a részleteket illeti, az államháztartási bevételek május első húsz napjában húsz százalékkal voltak kisebbek, mint egy évvel ezelőtt, ami sokkal rosszabb az előzetes várakozásoknál, írta a Financial Times a Ekathimerinire hivatkozva. A bevételek hivatalos előrejelzések szerint 1,35 milliárd euróval maradnak el a kitűzött céltól, így az idei költségvetési számokat is módosítani kell majd.
Ezen belül például 330 millió euró hiányzik a személyi-jövedelemadónál, 209 millió euró a tranzakciós adónál, 110 millió euró a fogyasztást terhelő adóknál, 230 millió euró bevételtől pedig azért esett el az állam, mert az athéni nemzetközi repülőtér szerződésének megújítását elhalasztották.
A problémákat tetézi, hogy nem csak a lakossági, hanem a céges adóbefizetések is egyre inkább elapadnak. Az idén január és április közötti időszakban például 800 millió euróval csökkentek az áfa-bevételek 2011 hasonló időszakához képest. Az adófizetési probléma valódi dimenzióját pedig jól jelzi, hogy az adóelkerülés miatt évente hivatalos becslések szerint összességében 40-45 milliárd euró bevételtől esik el a görög állam. Az államháztartás helyzetét tovább rontja, hogy a Süddeutsche Zeitung információi szerint a privatizációs folyamat is leállt.
Szakértők szerint az egyre negatívabb trend mögött egyrészt a növekvő politikai bizonytalanság áll: a korábban kormányzó politikai pártokba vetett bizalom teljesen erodálódott, a májusi görög választások patthelyzetet hoztak, így az államnak a gyakorlatban egyre kevesebb hatalma van állampolgárai felett. Ráadásul egyre növekszik az esélye annak, hogy az ország az eurózóna elhagyására kényszerül.
Másrészt a nemzetközi hitelcsomagok keretében végrehajtott bér- és nyugdíjcsökkentések miatt annyira esett az életszínvonal, hogy a görögöktől amúgy sem idegen adóelkerülés most valószínűleg valóban a túlélés egyik eszköze lett.
Az egyre drámaibb helyzet miatt a kormány azt fontolgatja, hogy rendkívüli ülést hív össze. A Guardian szerint ezen azt vitatják majd meg, hogyan lehet betömni a költségvetésen keletkezett hatalmas lyukat. A pénzügyminisztérium azt tervezi, hogy a Görög Pénzügyi Stabilitási Alapot hívja majd segítségül, ami viszont az összeomlás szélén álló görög bankokat hozhatja még lehetetlenebb helyzetbe, hiszen az alap eredetileg elsősorban az ő feltőkésítésüket szolgálta.
Bár Görögország jelenleg részt vesz az EU-IMF hitelprogramjában, az ennek keretében befolyó pénzek jelentős része az állam hitelezőivel szemben fennálló tartozások törlesztését, tehát az államcsőd elkerülését szolgálja. Ezen összegek egy külön számlára kerülnek, amihez a görög kormánynak nincs hozzáférése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.