Ezzel Görögország kilépne az euroövezetből. A görög parlamenti választás után kialakult kilátástalan helyzet ellenére Guido Westerwelle külügyminiszter Brüsszelben kijelentette, Németország tartja magát a segélyígéretekhez és reméli, hogy Görögország az euróövezetben marad. Ám hozzátette: "ha Görögország beszűntetné a reformkurzust, akkor nem látom be, hogy a megfelelő részleteket miért fizessék ki". "Azt akarjuk, hogy Görögország az euróövezet tagja maradjon, ám a megállapodott reformokat meg kell valósítani. Görögország jövője kizárólag a görögökön múlik" – fogalmazott Westerwelle.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung megjegyzi, ez volt az első eset a görög választás óta, hogy a német szövetségi kormány egyik tagja nyilvánosan a segélykifizetések beszüntetésével fenyegette meg a görög pártokat. Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter pedig Brüsszelben arra emlékeztetett, hogy az Athén részére szóló segélyprogram egy, a trojka által jóváhagyott egyezmény része. Ha Athén komolyan megkérdőjelezi ezen egyezmény betartását, annak katasztrofális következményei lennének a nemzetközi pénzpiacokra - hívta fel a figyelmet.
"A görög nép többségében az euróövezetben akar maradni. Egyértelművé kell tennünk, hogy ennek feltétele a segélyprogram reformelőírásainak teljesítése." "B terv" Görögország számára nem szükséges. "A görög nép tudja, mit kell tennie" – vélte a német pénzügyminiszter.
A két miniszter ugyanakkor nem akart nyilatkozni arról, hogy a szövetségi kormány miként értékelné egy esetleges görög államcsőd kockázatait az egész euróövezetre nézve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.