BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Simor: Magyarország az adósság miatt került válságba

Magyarország azért került válságba, mert adósságállománya olyan szintet ért el, ami a piacok szemében sebezhetővé tette az országot. Azt is figyelembe kell venni, hogy egy ilyen magas állományt nem lehet egyik évről a másikra lecsökkenteni - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a Költségvetési Tanács tagja 2012. május 15-én az Állami Számvevőszék „Államadósság és Gazdasági Növekedés" című konferenciáján.

A jegybank elnöke az államháztartás középtávú pozíciójáról készített MNB-elemzést mutatta be, és kifejtette, hogy a gazdasági fejlettségi szinthez képest magas a magyar adósság. „Az elmúlt 10 évben a kamatok trendszerűen csökkentek, elsősorban a külföldi monetáris lazításból adódóan" - mondta Simor András.

A jegybank elnöke az adósságkivetítés bemutatásakor ismertette a technikai feltételeket és paramétereket, majd aláhúzta, hogy a technikai kivetítés nem tekinthető előrejelzésnek. „Ez azt jelenti, hogy nem a legvalószínűbb, hanem a változatlan gazdaság- és szakpolitikák feltételezése mellett várhatóan megvalósuló hiány- és adósságpályát mutatjuk be. Mivel 15 évről beszéltünk, így a makrogazdasági és gazdaságpolitikai bizonytalanságok kumulálódnak" - tette hozzá.

Az MNB kivetítése szerint a jelenlegi, historikus minimumáról növekedhet az adósság implicit kamata, a válság előttinél tehát tartósan magasabb finanszírozási költségekre kell felkészülni.

„Kivetítésünk eredményei szerint a 2011 végén 80 százalék feletti GDP-arányos államadósság 2026-ra 60 százalék alá mérséklődhet" - ismertette a kitekintést eredményét Simor András, aki szerint z Alaptörvényben megfogalmazott 50 százalékos adósságráta 15 éven belül történő eléréséhez további lépések szükségesek. „Ehhez vagy tartósan magasabb növekedésre, vagy a befektetők bizalmát erősítő, alacsonyabb finanszírozási költséget biztosító lépésekre, vagy további fiskális egyenlegjavításra van szükség" - mondta.

„A Széll Kálmán Terv 2.0 intézkedései tartósan - 2015-től évente 1,4 százalékkal - javítják az államháztartás elsődleges egyenlegét, így kulcsfontosságúak az adósságráta csökkentése szempontjából" - fejtette ki a jegybank elnöke. A modell szerint a különadók kiesése, a fél-szuperbruttó megszüntetése és az EU források csökkenése, illetve új kiadások - így a pedagógus életpálya-modell - az államháztartási egyenleg átmeneti visszaesését okozzák. Középtávon ugyanakkor a nyugdíjrendszer reformjai nagymértékben javítják az egyenleget.

Simor András elmondta, hogy modelljük szerint a növekedés fél százalékos változása 3,4 százalékponttal, a finanszírozási költség 1 százalékpontos eltérése 3,9 százalékponttal térítheti el a 2026-as adósság GDP-arányos szintjét az alappályától.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.