2012. áprilisban – első becslés szerint – a kivitel értéke 1798 milliárd forintot (6106 millió eurót), a behozatalé 1679 milliárd forintot (5709 millió eurót) tett ki, amely mindkét forgalmi irányban 6,3 százalékos bővülést jelentett a bázisidőszakhoz viszonyítva – írja a KSH.
A külkereskedelmi mérleg az év negyedik hónapjában 118 milliárd forint aktívumot mutatott, ami az egyenleg 7 milliárd forintos javulását jelenti az előző év azonos időszakához képest. Az áprilisi kivitel 77,8, a behozatal 72,3 százalékát az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le a statisztikai hivatal szerint.
2012. január–áprilisban – előzetes adatok szerint – a kivitel értéke 7732 milliárd, a behozatalé 7100 milliárd forint volt. A kivitel euróértéke alig, a behozatalé nem változott. A külkereskedelmi mérleg 631 milliárd forint aktívumot mutatott, ez az egyenleg 58 milliárd forintos romlását jelenti a 2011. január–áprilisi 689 milliárd forintos aktívumhoz viszonyítva.
Suppan Gergely szerint a 396 millió euró minimális romlás a tavalyi 425 millió euróhoz képest. A TakarékBank elemzője hangsúlyozza, a kivitel csökkenése tükrözi az ipar áprilisi visszaesését, amit feltehetően a Nokia termelésének visszaesése, valamint a visszaeső külső kereslet okozott.
Az ipari termelés 3,1 százalékkal esett vissza a KSH csütörtöki adatai alapján áprilisban.
„Az elmúlt hónapokban a nyersanyagárak emelkedése miatti cserearányromlás hatására az import értéke gyorsabban nőtt az exporténál, miközben volumenben az export bővült gyorsabban, amit az is tükröz, hogy a GDP részletes adatai szerint a külkereskedelem 2,2 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez az első negyedévben” – írja Suppan Gergely.
Az elemző szerint a nyersanyagárak visszaesése miatt a következő hónapokban javuló cserearányokra lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól, ezért a külkereskedelem többlete újra javulást mutathat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.