Ezt az Európai Bizottság elnöke követelte a Financial Times-nek nyilatkozva. José Manuel Barroso szerint az EU-nak túl kell lépnie a múlt héten javasolt törvényhozói intézkedéseken és "igen nagy lépést" kell tennie egy mélyrehatóbb integráció irányában, amennyiben le akarja vonni a szuverén adósságválság tanulságait. A tervben szerepelne egy, az egész EU-ra kiterjedő betétbiztosítási program és egy olyan mentőalap létrehozása, amelyet a pénzintézetekre kirótt illetékekből hoznának létre. Barroso szerint mindezt már a jövő évben meg lehetne valósítani anélkül, hogy módosítani kellene az EU meglévő szerződéseit.
Barroso reményei szerint a következő lépés, hogy a 27 EU-tagállam legnagyobb bankjait egy Európára kiterjedő joghatósággal rendelkező ellenőrző hatóság felügyelete alá vonnák. A bankok felügyelete eddig az egyes államokra tartozott, a tervek Németország és Nagy-Britannia ellenállásába ütköznek. Németország állami bankjai hétfőn már kategorikusan elutasították az Európai Bizottság terveit. "Egy európai bankunió alkalmatlan a jelenlegi válság megállítására" - jelentette ki Christian Brand, a német állami bankok szövetségének elnöke.
Érthető - fejtegette -, hogy a Bizottságnak hosszabb távra szóló elképzelései vannak a bankszektor szabályozására. "Ez azonban hamis politikai aktivizmusnak tűnik, amely semmivel sem járulhat hozzá Görögország, Spanyolország és összességében az eurótérség akut problémáinak a megoldásához" – fejtegette.
A Financial Times szerint George Osborne brit pénzügyminiszter is jelezte, hogy Nagy-Britannia nem lesz része olyan bankuniónak, amely az adófizetőket arra kötelezi, hogy feltőkésítsék az euróövezet bankjait, illetve amely a fontosabb brit bankokat uniós felügyelete alá helyezné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.