Az elemzők kivétel nélkül úgy gondolják, hogy 7 százalékon maradhat az irányadó kamatszint kedden. Az előrejelzés szerint év végére 50 bázisponttal, 2013 végére pedig 100 bázisponttal, 6 százalékra mérséklődhet a ráta.
A bank annak ellenére tartja a 7 százalékos kamatot, ami az Európai Unióban a legmagasabb, hogy a gazdaság újra recesszióba csúszik. A közgazdászok várakozásai szerint a gazdaság 0,8 százalékkal zsugorodhat idén, ami 0,3 százalékpontos romlást jelent a megelőző, májusi felméréshez képest.
A magyar kormány ugyanakkor továbbra is tartja a 0,1 százalékos növekedési előrejelzését annak ellenére, hogy a gazdasági kilátások jelentős romláson mentek keresztül az utóbbi hónapokban.
A Reuters felmérése szerint a gazdaság jövőre már növekedhet. Az elemzők mediánvéleménye alapján 1 százalékkal bővülhet a GDP.
A gyenge magyar növekedési kilátások valószínűleg fókuszban lesznek az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal folytatott hiteltárgyalásokon, írja a hírügynökség. A befektetők azt remélik, hogy a tárgyalások megkezdődhetnek a több hónapos késés után, mert a kormány elfogadta a kéréseket a jegybanktörvény módosítása kapcsán.
Az MNB monetáris tanácsában mély megosztottság van, mert egyes tagok a kamat csökkentésének lehetőségét keresik, míg mások aggódnak az inflációs kockázatok miatt, valamint az eurózóna adósságválságának forintra gyakorolt hatása miatt.
A forint erősödése nem nyitotta meg a kamatcsökkentés terét egyelőre, a hiteltárgyalások varhatóan nehezek lesznek és az új adóknak (pénzügyi tranzakciós adó, távközlési szolgáltatási adó) inflációs hatása lehet a közgazdászok szerint.
A monetáris tanács kedden az új, negyedéves inflációs jelentés alapján hozza meg döntését.
A Reuters által megkérdezett elemzők szerint az infláció 5,5 százalék lehet ebben az évben, és 3,7 százalékra csökkenhet 2013-ban. Innen azonban nem csökken tovább az infláció, és a közgazdászok mediánvéleménye alapján 3,8 százalék lehet a pénzromlás üteme 2014-ben.
A várakozások alapján az infláció üteme az előrejelzési horizonton a központi bank 3 százalékos célja felett maradhat – írja a Reuters. Ugyanakkor néhány döntéshozó optimista az inflációs trendek és az adóemelések ellenére. A monetáris tanács négy új, külső tagja közül kettő a Reuters hírügynökségnek az elmúlt hónapban azt mondta, hogy elképzelhető a kamatcsökkentés a hiteltárgyalások megkezdése után. Ez tag pedig már hónapok óta a kamat 25 bázispontos csökkentésére szavaz. A másik három tag, Simor András elnök és a két alelnök jóval „szigorúbb” monetáris politikát folytatna, mint a külső tagok.
Elemzők szerint az IMF-megállapodás után kezdődhet a kamatcsökkentés, de egyesek úgy látják, hogy már a megegyezés előtt mérséklődhet a kamat.
„Várakozásom szerint a negyedik negyedévben jöhet létre az IMF-megállapodás” – mondta Forián Szabó Gergely. A Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója szerint, ha a forint 280-as árfolyamra erősödik, hogy már korábban is kamatot vághat az MNB.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.