A zöldség-gyümölcs ágazatban elsősorban a fagy okozott gondot, az aszály nem jelent akkora problémát – nyilatkozta a Világgazdaságnak Mártonffy Béla. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (Fruitveb) elnöke hozzátette: a tavaszi fagy viszont egyszerre négy fajt érintett, hiszen nagyon komoly károkat szenvedett el a kajszibarack, az őszibarack, a cseresznye, a meggy. Emellett az almát is érte kár, de szerencsére csak jóval kisebb mértékben.
A közelmúltbéli aszály miatt jobbára csak a borsót termesztőknek fájhat a fejük. A nagy hőség miatt a borsó jelentős része szinte egyszerre érik be, ezért a zsengesége nehezen tartható a feldolgozóipari kapacitások szűkössége miatt. Mártonffy elmondta: a csemegekukorica esetében nem jelentett különösebb gondot a hőség és az aszály, hiszen az ilyen termésterületeket jellemzően öntözik. „A csemegekukoricából jó termést várunk” – tette hozzá az elnök, aki hangsúlyozta: helyileg ugyanakkor előfordulhatnak problémák a termésben, de országosan nem volt kirívó veszteség a forró, száraz időjárás miatt. A szélsőséges időjárás és a tavaszi fagyok miatt ugyanakkor 100-150 ezer tonnával kevesebb gyümölcs várható idén, amely a zöldséggel együtt összesen 2,5 tonna körüli mennyiséget ad ki. „Ez közepesnek mondható” – jelentette ki Mártonffy.
Húszmilliárdba fájt a tavaszi hideg
„Annyi bizonyos, hogy meghaladja az idei fagykár mértéke a tavalyit, összesen több mint húszmilliárdra tehetp a termelők vesztesége” – így nyilatkozott az első becslésekről a Világgazdaságnak Mártonffy Béla még tavasszal. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke akkor elmondta: bizonyos fajok esetében a termés 60-70 százaléka is tönkremehetett, „máshol ennél alacsonyabb, de még mindig magas, 30-40 százalékos a kár aránya."
Sok múlik a következő napok időjárásán a kalászos növényeknél is, ha ugyanis visszatér a hőség akár 30 százalékkal csökkenhet a gabonatermés egyes fajták esetében. „Nem várható, hogy az idén 50 ezer forintnál olcsóbb legyen a búza tonnája, és ez a szint szükséges is ahhoz, hogy a termelők tevékenysége kifizetődő legyen” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vancsura József. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének főtitkára hozzátette: korábban 3–3,5 millió tonna búzát vártak a szakértők a jelentős aszály miatt, ám az elmúlt hetek viszonylag csapadékosabb időjárása rendkívül sokat segített az aratás előtt álló gabonának. Így a legújabb termésbecslések szerint a búza országos mennyisége 4 millió tonna körül alakulhat idén, amely közepes termésnek számít.
„A tavalyi rekordtermés nem ismétlődik meg, ráadásul az elkövetkezendő napok időjárása rendkívül sokat számít” – figyelmeztetett Vancsura. Az elnök kifejtette: „ha visszatér a hőség, egyes gabonák termésmennyisége akár 20-30 százalékkal is elmaradhat attól, amennyire a 32 fok alatti nappali hőmérséklet esetén lehetne számítani. Ezért sok múlik a következő napokon”. Az árakról szólva a főtitkár kijelentette: tavaly a szövetség azt mondta, 40 forint alatti kilónkénti búzaár esetén nem térül meg a termelők befektetett költsége, most az 50 forintos alsó árszinthez ragaszkodnának. Ez megfelel a jelenlegi árszintnek is, 50 forint alatt ezekben a hetekben nem lehet egyetlen gabonafélét sem megvásárolni, még a takarmánybúza ára is ezen a szinten mozog. A kormányhivatalok júniusi termésbecslése szerint az idén őszi búzát 1,1 millió hektárról takaríthatnak be. A vetésterület 10 százalékkal több az elmúlt évinél, ám az idei termés így sem éri el a tavalyit.
Az áremelések irányába hathat az is, hogy az északi félteke egyik kiemelkedő termőterülete, Ukrajna sem teljesít a várakozásoknak megfelelően. Keleti szomszédunknál mintegy 22 százalékkal csökkenhet idén a betakarított gabona mennyisége a tavalyihoz képest, elsősorban a kevesebb búzatermés miatt. Igaz, az országban 2011-ben rekordnagyságú, 56,7 millió tonna volt a gabonatermés, ehhez képest – az ország meteorológiai központja mezőgazdasági osztályának a vezetője szerint – idén csupán 43–44 millió tonnát várnak. Ennek elsődleges oka a várhatóan szerény búzatermés, melyet a szakszolgálat 12,2–12,3 millió tonna közöttire becsül a tavalyi 22,3 millió tonna után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.