BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

OTP: elveszett évtized felé robogunk?

A magyar gazdasági növekedés nagyon gyenge, és ezzel veszélybe kerülhet az államadósság elleni harc is. 2006 és 2013 között az ország átlagos évi növekedése -0,5 százalék lehet – írják az OTP elemzői.

Úgy tűnik, hogy a személyi jövedelemadó csökkentése (mely jelentős nettó bérnövekedést eredményezett az első negyedévben), nem tudja egyensúlyozni az általános áfa-kulcs, valamint a jövedéki adók megemelése okozta keresletszűkítő hatásokat – írják az OTP Bank közgazdászai. Emlékeztetnek, áprilisban a kiskereskedelmi értékesítések a hó/hó index szerint 1 százalékkal csökkentek, ez a legerősebb havi bázisú visszaesés az elmúlt két évben.

„A jövőt érintő bizonytalanságok – melyet elsősorban a kormány unortodox gazdaságpolitikája okoz – a háztartásokat még óvatosabbá teszik, ami szintén gátolja a gazdaság növekedését” – vélekednek az elemzők. Amint arra néhány elemző korábban már rávilágított, ha a gazdasági szereplők megtakarítási hajlandósága emelkedik (óvatossági megtakarítás) a bizonytalanság elmélyülése miatt, a háztartásoknál maradó többletjövedelem nem feltétlenül vezet a GDP növekedéséhez. Az OTP szerint a hazai gazdaságnak szüksége lenne erősebb növekedésre.

„A tényeket saját előrejelzésünkkel kiegészítve, 2006 és 2013 között az ország átlagos évi növekedése -0,5 százalék lehet – egyértelműen a leggyengébb a régióban, sőt Horvátországé mellett az egyetlen negatív mutatószám. Ez az adat egy évtizeddel korábban, 1996 és 2006 között +4 százalék volt” – állapítják meg a szakértők. Az OTP szakértői idén 0,4 százalékos gazdasági visszaeséssel számolnak, míg jövőre 1,4 százalékos GDP-növekedést vérnak.

Mindezek alapján a bank szakértői szerint érdemi GDP-növekedés hiányában az államadósság elleni harc könnyen lefelé mutató spirálba torkollhat. „E feltételek között ugyanis a költségvetést újra és újra ki kell igazítani, melynek kártékony hatásai a növekedési potenciálban mutatkoznak meg, amely miatt újabb megszorítások válnak szükségessé” – írják, hozzátéve, hogy recesszió idején az elsődleges egyenlegnek is pozitívnak kell lennie, hogy a GDP arányos államadósság csökkenni tudjon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.