BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A piac még nem hisz Madridnak

Az egy hete bejelentett megszorító csomag utáni első spanyol kötvényaukción ugyan csökkentek a hozamok, azonban még mindig igen magas kamatokat kell fizetnie Madridnak. Ez azt jelzi, hogy a piacoknak még továbbra is komoly kétségeik vannak arról, hogy Spanyolország államadósságának törlesztése fenntartható szintre kerülhet-e.

Az egy hónappal ezelőttihez képest alacsonyabb hozamokkal bocsátott ki tegnap 12, illetve 18 hónapos kincstárjegyeket Spanyolország. A 12 hónapos kincstárjegy hozama a júniusi 15 éves csúcsnak megfelelő 5,074 százalékról 3,918 százalékra csökkent, míg a 18 hónapos papír esetében 4,242 százalékra csökkent a kamat mértéke a júniusi 5,107 százalékról. A tegnapi aukció volt az első tesztje annak, hogy a piacok miként értékelik a madridi kormány által egy hete bejelentett megszorító csomagot. A néppárti kabinet 2014 végéig összesen 65 milliárd eurót spórolna meg, hogy arra az évre – az EU elvárásainak megfelelően – a GDP három százaléka alá csökkentse az államháztartási hiány mértékét a tavaly év végi 8,9 százalékról.

Bár a hozamok csökkentek, a rövid lejáratú adóssághoz képest még mindig igen magas a kamatok szintje. Ez azt jelzi, hogy a piacok továbbra is kételkednek abban, hogy Madrid képes lesz kezelni államadósságát fenntartható módon. Piaci szakértők szerint így egyre valószínűbb, hogy bankjai megmentése mellett az államadósság-helyzetének orvoslására is mentőcsomagot kell kérnie Madridnak. A befektetők ugyanis attól tartanak, hogy az áfaemeléssel, illetve a közkiadások csökkentésével járó 65 milliárdos megszorító csomag csupán tovább mélyíti a recessziót.

A piac megszorító csomagra vonatkozó reakciója már a 10 éves állampapírok másodlagos piaci hozamain is érezhető volt. A papírok kamatai ugyanis a megszorító csomag egy héttel ezelőtti bejelentése után csak átmenetileg csökkentek, aztán ismét megközelítették a hétszázalékos, középtávon fenntarthatatlannak ítélt szintet. Az igazság újabb pillanata holnap jön el, amikor hosszabb távra szóló államkötvényeket bocsát ki a kincstár.

Eközben a gazdasági miniszter a La Vanguardia című helyi napilapnak azt mondta: az euróövezet lassú és bonyolult döntéshozatali mechanizmusa miatt nem működik megfelelően az európai tőkepiac. „A nemzetközi befektetők ezért tudják megtámadni a gyenge pontokat, jelenleg Olaszországot és Spanyolországot, később másokat is” – mondta Luis de Guindos. Szerinte a tagállamok nem vásárolják egymás kötvényeit a valutaunióban. „Gyakorlatilag csak olasz befektetők érdeklődnek olasz kötvények iránt” – mutatott rá a miniszter hozzátéve: hasonló a helyzet Franciaországban és Spanyolországban is.

Emiatt az országok rá vannak utalva, hogy saját bankjaik vásárolják a kötvényeket – mondta. A bajban lévő spanyol bankok helyzetéről tegnap ellentmondásos nyilatkozatok láttak napvilágot: a gazdasági miniszter közölte, hogy Madrid nem tervezi a bajban lévő bankjai bezárását, amivel ellentmondott a központi bank elnökének, aki szerint elképzelhető, hogy egyes pénzintézeteket fel kell számolni.

Pénteken dönthetnek a bankmentő csomagról

holnapután délben az Eurócsoport tagjai telefonos konferenciát tartanak a spanyol bankmentő csomag feltételeiről – jelentette be az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa elnökének szóvivője. Korábban a Spiegel arról számolt be, hogy az eurózóna miniszterei akár már pénteken aláírhatják a megállapodást Madriddal. Ehhez azonban a nemzeti parlamentek jóváhagyása is kell, a német parlament – ahol Merkel kancellárnak saját koalíciós partnereit is meg kell győznie – csütörtökön szavaz.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.