Közel 200 millió forinttal ajánlott többet a HunGast Dél-Magyarország Kft. a pécsi étkeztetésért, mint amennyivel tavaly a drágaságra hivatkozva visszautasították a pályázatát. Míg 2011-ben évi 1,3 milliárd forintot sokallt a baranyai megyeszékhely önkormányzata az iskolák és a szociális otthonok ételeinek tízéves biztosításáért, idén 76 millióval ki is egészítették az erre szánt keretet, hogy a HunGast majdnem másfélmilliárdos ajánlatát ki tudják fizetni. Mindezt úgy, hogy a vesztes Mecsekhús ajánlata jó 200 millióval olcsóbb volt – az ő pályázatukat érvénytelenítették, mert nem egy, hanem három konyhából látták volna el az étkeztetést.
A rendkívüli eladósodottsággal küzdő városban erre is sokan felkapták a fejüket, igazán nagy hírverést azonban akkor kapott az ügy, amikor az az állítás kezdett terjedni: a HunGast hiányos pályázattal nyert. A kiírásnak ugyanis része volt egy olyan pont is, amely szerint vészhelyzet esetén egyetlen konyhából el kell tudni látni négyezer embert. Többen állítják, hogy a pályázat beadásakor erre a cég nem volt képes – ők ezt cáfolták, mint egy közleményükben megírták, „modern konyhatechnológiák” segítségével biztosítható a négyezres vészkonyha. Egy helyen valóban lehetett volna biztosítani ekkora többletkapacitást is, ám azt csupán bérelték, és volt idő, amikor a bérleti szerződést felmondták. A HunGast azt állítja: ellehetetleníteni próbálják őket, a megkövetelt extra kapacitás pedig tartható. Ezt elfogadták a pályázat elbírálói; a Mecsekhús arra hivatkozva támadta meg a döntést, hogy a cég állítását csak saját szakértője véleménye igazolja.
A HunGast név ismerős lehet azoknak, akik az önkormányzati gazdálkodás ügyeit követik: a cégcsoport egy másik tagja, a HunGast Kereskedelmi Kft. állt a tavalyi pest megyei közétkeztetési botránysorozat középpontjában, igaz, szenvedő félként – ám végül jól kártalanították. Az akkoriban hónapokon át a csőd szélén egyensúlyozó megyei önkormányzat képtelen volt kifizetni a szerződésben rögzített összegeket, a vita pedig odáig fajult, hogy leállt az étkeztetés az akkor megyei tulajdonú iskolákban.
A megyei önkormányzat helyi vállalkozók segítségével tudta csak megoldani, hogy kapjanak a diákok enni, volt, hogy a HunGast lezárta a konyhákat, amiket aztán az önkormányzat feltöretett; végül a történet azzal ért véget, hogy elárverezték az egykori Budagyöngye kórház épületeit, amelyre jelzálogot szerzett a cég, az iskolákat átvette az állam, és végül elváltak a HunGast és a megye útjai. Hasonlóan problémás ügy volt az esztergomi: ott is eljutottak odáig, hogy az önkormányzati tartozás miatt 2011-ben a cég megszüntette a közétkeztetést.
A 2008-ban alakított, mára az egyik legdinamikusabban terjeszkedő, sok önkormányzati pályázatot elnyerő HunGastot sokszor jellemzik kormányközeli cégként. Közvetlen fideszes szálakat nem lehet találni a tulajdonosi struktúrában, közvetett azonban valóban akad. Az S-Food Kft. (amely összefogja a különböző, HunGast néven működő cégeket) tulajdonosa az a György Tamás, aki sajtóértesülések szerint korábban érdekelt volt a több városban fürdőt építő Aquaplus Kft-ben. Ez utóbbi cég alapította az Aquaholdingot, amely György Tamás unokatestvére tulajdonában is állt, 2010-ig pedig résztulajdonos volt Bánki Erik, mostani fideszes EP-képviselő is. Ő volt a Fidesz dél-dunántúli pártigazgatója 2009-ben, amikor feloszlatták a párt siklósi csoportját, miután tiltakoztak az Aquaplus által elnyert, azóta a város fizetésképtelensége miatt eladásra hirdetett gyógyfürdő beruházása ellen.
Tény az is: a HunGast sok fideszes vezetésű városban nyer pályázatokat – igaz, az érvet jócskán gyengíti, hogy szinte minden nagyobb város vezetése kormánypárti. Az egyik legújabb hely, ahol elnyerték az étkeztetést, Zugló: az ottani önkormányzat, amely a legtöbb budapestivel ellentétben csak 2010 óta fideszes, az idei év elejétől áll szerződésben a HunGast Mecsek Kft-vel.
Jó befektetés a közétkeztetés fenntartása
Sokan nevezik Pécsett némi áthallással „zsíros üzletnek” a közétkeztetési pályázatot – bár valószínűleg aki így hívja, nem túl jó emlékei lehetnek saját egykori iskolai menzájáról. A pécsi étkeztetés azért is lehet fontos, mert az iskolákra és a szociális otthonokra is vonatkozik; 2011-ig ezeket külön kezelték. Máshol ezeket eredendően is egybevonva pályáztatják. A közös vonás az, hogy aki nyer a pályázaton, hosszú ideig versenytárs nélkül, igaz, előre megszabott áron dolgozhat, és az önkormányzat fizeti ki. Több szerződésben szokták szerepeltetni, hogy a működéshez szükséges kellékek inflációjával nőjön a díj is, de ez nem általános.
A HunGast saját honlapja szerint évente mintegy 5 millió adag ételt készít, 400 dolgozót foglalkoztatva. Az ilyen fajta étkeztetésnek két fő útja van: vagy ugyanott van a konyha, ahol a felszolgálás, vagy kiszállítják az ételt. Pest megyében épp ezen is folyt a vita az önkormányzattal: kié a konyha, kié az iskolai menza, és kinek az emberei hova mehetnek be. A S-Food Kft., amely alá tartoznak a HunGast nevet viselő cégek, foglalkozik a konyhatechnológiával is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.