BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzők: Jól döntött az MNB

Az MNB 7 százalékon tartotta az irányadó kamatszintet, noha egyes döntéshozók úgy nyilatkoztak, hogy már júliusban tér nyílhat a kamat csökkentésére. Elemzők szerint jól döntött az MNB, mert IMF-megállapodás hiányában Magyarország továbbra is rendkívül kiszolgáltatott a piaci hangulatváltozásoknak

„A többségi elemzői várakozásoknak megfelelően az MNB 7%-on tartotta az alapkamatot. Miközben a reálgazdasági folyamatok (GDP, fogyasztás, beruházások) alakulása kamatcsökkentést indokolhatna, a jelenlevő stabilitási és inflációs kockázatok nem adnak lehetőséget kamatcsökkentésre” – vélekedett Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza szerint az elmúlt hetekben ugyan egyes tanácstagok arra utaltak, hogy az IMF-tárgyalások megkezdése lehetőséget adhat kamatcsökkentésre, erre inkább az IMF-tárgyalások sikeres lezárulása esetén számítunk.

Jól döntött az MNB, hogy az országkockázati megítélésünk elmúlt hetekben tapasztalt látványos javulása ellenére az óvatosságot választotta és tartotta az alapkamatot – hangsúlyozta Bebesy Dániel. A Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere szerint az elmúlt napok történései is jól példázzák, hogy az eurózóna adósságválságának újabb és újabb váratlan fejleményei bármikor kellemetlen meglepetést okozhatnak, és IMF-megállapodás hiányában Magyarország továbbra is rendkívül kiszolgáltatott a piaci hangulatváltozásoknak.

Suppan Gergely arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt hetekben meredeken csökkentek az állampapírhozamok és csődkockázati felárak, részben a monetáris tanács tagjainak nyilatkozata és az IMF-tárgyalások megkezdésének hatására, azonban ezen piaci folyamatok hátterében nagyobbrészt nemzetközi piaci folyamatok állhattak.

„Az elmúlt hetekben EKB, a kínai, a brazil, a dél-koreai és a dél-afrikai jegybank is csökkentette irányadó kamatlábát, miközben a biztonságosnak tartott európai államok rövid lejáratú állampapírhozamai negatív tartományba süllyedtek” – mutatott ré a TakarékBank elemzője. Úgy látja, amennyiben a hazai kockázati felárat változatlannak tekintjük, az előbbi tényezők miatt a kockázati felár szűkítése nélkül is lehetséges lenne a kamatcsökkentés

Emlékeztetett arra is, hogy a jegybank azonban már korábban is felhívta a figyelmet, hogy kamatcsökkentésre csak akkor kerülhet sor, ha hazánk kockázati megítélése tartósan és nagymértékben javul, illetve az inflációs kockázatok is tartósan és jelentősen mérséklődnek.

A piaci folyamatok tartóssága egyelőre nem megjósolható, míg az inflációra újabb külső ársokkok, így a búza és a kukorica árának elmúlt hetekben megfigyelt árrobbanása jelentenek fokozódó kockázatot – hívja fel a figyelmet Suppan. A TakarékBank elemzői továbbra is arra számítanak hogy a 3 százalékos inflációs cél 2014 elejére elérhetővé válik, ezért az IMF-tárgyalások lezárását követően elkezdődhet a kamatcsökkentési sorozat Bebesy Dániel, A Budapest Alapkezelő portfolió-menedzser is úgy véli, hogy a kamatvágások megkezdéséhez megfelelő alapot az IMF-megállapodás biztosíthatja majd Suppan az év végére 6,50 százalékos alapkamatra számít, ami jövő év végére fokozatosan 6 százalékra csökkenhet.

Világgazdaság Online-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.