Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai a közép- és kelet-európai térség ezen a héten közzétett júniusi inflációs számsorai alapján összeállított elemzésükben felidézik, hogy az infláció Lengyelországban emelkedett a legmeredekebben júniusban: a tizenkét havi lengyel inflációs ráta 4,3 százalék volt a májusban mért 3,6 százalék után. Csehországban 3,2 százalékról 3,5 százalékra, Magyarországon 5,3 százalékról 5,6 százalékra gyorsult az éves összevetésű infláció az elmúlt hónapban.
A Capital Economics elemzői szerint jóllehet az infláció gyorsulása "az utolsó dolog, amire most a felzárkózó Európának szüksége van", a "jó hír" azonban az, hogy a jelenség minden bizonnyal átmeneti. A múlt havi gyorsulás zömét ugyanis az élelmiszerkomponens esetében belépő negatív éves bázishatás okozta, mivel a térségi élelmiszerárak tavaly júniusban "szokatlanul meredeken" zuhantak, valószínűleg a súlyos megbetegedéseket okozó nyugat-európai kólifertőzések keltette akkori fogyasztói riadalom miatt.
Lengyelországban emellett az idei labdarúgó Európa-bajnokság is hozzájárult az élelmiszerárak múlt havi növekedéséhez.
A torna által az élelmiszerinflációra gyakorolt pontos hatást "nehéz kibogozni", de annak alapján, hogy a lengyel és a magyar élelmiszerárak egymással rendszerint szoros szinkronban mozognak, a júniusban tapasztalt széttartásból az számítható ki, hogy az Euro-2012 hozzávetőleg 0,4 százalékpontot adott hozzá a tizenkét havi lengyel inflációs rátához - áll a Capital Economics pénteki londoni elemzésében.
A ház előrejelzése szerint ezeknek az átmeneti felhajtóerőknek a várható elenyészése mellett az energiahordozók árinflációjának enyhülése is segíti majd a térségi inflációs ütemek lassulását a következő hónapokban.
A Capital Economics közgazdászai szerint már az is érezhetően átszűrődik a felzárkózó európai gazdaságok inflációs ütemeibe, hogy a nyersolaj világpiaci ára az áprilisi 120 dolláros hordónkénti átlagról mára 100 dollár környékéig süllyedt.
A cég elemzői közölték: saját előrejelzésük az, hogy a nyersolajárak még az idén 85 dollárig esnek tovább, de még ha a jelenlegi szinten maradnának, a közép- és kelet-európai energia-árinfláció akkor is jelentősen enyhülne az év hátralévő szakaszában.
Mindezek alapján a Capital Economics szakértői arra a következtetésre jutottak pénteki elemzésükben, hogy bár a térségben a célszintek felett járnak a teljes kosárra számolt inflációs ütemek, ez azonban önmagában nem akadálya a pénzügypolitikai lazításnak.
Hasonlóan vélekedtek Magyarország esetében más nagy londoni házak is, amelyek a héten ismertetett júniusi magyar inflációs adatsor utáni kommentárjaikban egyöntetűen azt jósolták, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) további kamatpályáját nem az infláció, hanem a kockázati környezet fogja meghatározni.
Az adatismertetés utáni értékelésükben a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőrészlegének közgazdászai közölték: fenntartják azt a véleményüket, hogy az MNB monetáris tanácsa a pénzügypolitikai enyhítéssel megvárja a forinteszközöket terhelő kockázati felárak tartós csökkenését. A ház szerint azonban ennek bekövetkezése valószínűtlen az IMF/EU-megállapodás megkötése előtt.
A cég alapeseti előrejelzése jelenleg az, hogy az első MNB-kamatcsökkentés októberben lesz, és a magyar jegybank összesen 1,00 százalékponttal csökkenti jelenleg 7,00 százalékos alapkamatát. A JP Morgan londoni közgazdászai azzal számolnak, hogy az MNB-alapkamat 2012 végéig 6,50 százalékra, 2013 végéig 6,00 százalékra csökken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.