BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért Olaszország a fekete bárány?

Olaszországról a legtöbb befektető kijelenti, hogy „problémás”, és a spanyolokkal, írekkel, portugálokkal és görögökkel együtt az általában csak a „malacoknak” (PIGS: Portugal, Ireland, Greece, Spain) titulált országok csoportjába sorolja Európa csizmáját. Egy pillantás az ország 2012. és 2013. évi költségvetésének GDP-arányos egyenlegére azonban rögvest elárulja, hogy az azzurik Németország mögött a második helyen állnak – írja elemzésében Peter Garnry, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank részvénypiaci stratégája.

Portugália és Olaszország magasabb kamatot fizet 10 éves futamidejű államkötvényei után, mint a hasonló hiánypályát mutató többi ország. Mindenkit meglepne, ha látná, milyen hatalmas a különbség.

Az euróövezetről ritkán tűz címlapra „jó” hírt a sajtó. Csak mintegy érintőlegesen értesültünk arról is, hogy Írország hitelpapírjaival kibocsátóként hamarosan visszatér a kötvénypiacra. Elismerő hangú kommentár arról se sok olvasható, hogy az olasz szakértő kormánynak sikerült a politikai ellenzék pártjainak és általában a lakosságnak a széleskörű támogatása mellett reformokat megvalósítani. Az olasz reformok ennek ellenére kifizetődnek, ezt mutatja legalábbis a 2012-re előre jelzett költségvetés GDP-arányos egyenlegének módosítása (lásd következő ábra). Úgy tűnik, az olaszok megtalálták a helyes vágányt, míg például a spanyolok nem.

Ha ez a sok pozitívum mind igaz, akkor miért fizet Olaszország a 10 éves államkötvényre 6 százalékot? Szerintem ez nem kis mértékben annak a következménye, hogy az olaszokat a  spanyolokkal, írekkel, portugálokkal és görögökkel együtt még mindig ugyanabba a skatulyába szoktuk besorolni, holott a számok alapján inkább Franciaország tartozna ide.

De ne hagyatkozzunk csupán a fantáziánkra, mert van néhány alapvető gond, amely az olasz kötvények számára feszültséget teremt. Az egyik az olasz bankrendszer, amelynek esetleg a spanyolokhoz hasonló módon szintén mentőcsomagra lehet szüksége. A másik alapvető gond az olasz GDP-arányos államadósság, amely Európában a legmagasabbak között szerepel. De érdemes-e igazán aggódni emiatt, tekintettel arra, hogy az államadósság nagyobbik részét (gyakran a nyugdíj és biztosító társaságok befektetési döntései miatt) meg szokták újítani, ráadásul csökken a költségvetés hiánya és javul az adósságszolgálat? Továbbá az olasz adósság többnyire hazai befektetőknél van elhelyezve, így stabilabb a helyzet, mint a franciáknál.

Ha Olaszország megítélése megváltozik, és az olasz bankok körüli feszültség oldódik, akkor a FTSEMIB (Milano Italia Borsa) és az olasz államkötvény rövidtávon jó befektetés lehet.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.