A romániai belpolitikai válság megoldását sürgette szinte egy időben az ország jegybankjának elnöke és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselője.
A washingtoni szervezet küldöttségvezetője Crin Antonescu ideiglenes államfővel tartott megbeszélései után azt mondta: az IMF-et aggasztja a belpolitikai válság és annak gazdaságra gyakorolt hatása. Erik de Vrijer közölte: a krízis aláássa az ország iránti befektetői bizalmat, ami már tükröződik is a történelmi mélypontra süllyedt lej árfolyamán, illetve az állampapírok magas hozamán.
Nem sokkal korábban ugyanezekre hívta fel a román politikai elit figyelmét a központi bank elnöke is. „Függünk a nemzetközi piacoktól, amelyek drasztikusan meg tudnak minket büntetni” – mondta Mugur Isarescu.
A lej zuhanását az magyarázza, hogy a piaci elemzők szerint a politikai bizonytalanság kétségessé teheti, hogy Bukarest be tudja-e tartani majd a tavaly márciusban felvett ötmilliárd eurós IMF–EU-hitelért cserébe tett vállalásait, amelynek esedékes felülvizsgálatára a múlt hét szerdán mentek Bukarestbe az EU és az IMF képviselői. A delegációk egy héttel később érkeztek meg, miután remélték, hogy addigra az ellenzéki Traian Basescu államfő menesztéséről szóló népszavazással csak rendeződik a politikai válság.
A Ponta-kabinet májusi hatalomra kerülése óta alig tett valamit az IMF felé vállalt intézkedések, így az egészségügyi rendszer és a nem hatékony állami cégek átalakítása terén. Az IMF képviselője ezért azt is sürgeti, hogy a kormány összpontosítsa erőit a gazdasági reformokra.
A JP Morgan már július elején gyengítette a román befektetési eszközök súlyozására adott ajánlását a belpolitikai fejlemények alakulására hivatkozva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.