„Ha nem teszünk semmit annak érdekében, hogy csökkentsük a konfliktusok szintjét, komolyan fennáll a veszélye, hogy hat hónap múlva olyanok leszünk, mint Görögország” – vélekedett Luís Marques Mendes, a kormányon lévő szociáldemokraták egykori vezetője.
A DPA jelentése szerint az országban egyre többen gondolják úgy, hogy a kabinetnek le kellene mondania. Közéjük tartozik például a CGTP szakszervezeti szövetség és a baloldali ellenzéki pártok mellett az egykori legendás kormányfő, a ma már 87 éves Mario Soares is, aki a 70-es években meghatározó szerepet játszott az ország demokratizálódásában.
Hasonló véleményen van az országos ügyvédi kamara elnöke, Marinho Pinto. Szerinte a jelenlegi miniszterelnökkel, Pedro Passos Coelhóval „az egész ország szembefordult”, ezért az államelnöknek életre kellene hívnia egy új, nemzeti megmentő kormányt.
A portugál helyzet azután vált helyszíni beszámolók szerint igazán tragikussá, hogy a kormány elkezdte végrehajtani az EU és az IMF által a hitelcsomag fejében megkövetelt megszorító intézkedéseket. Bár így sikerült a költségvetési hiányt a korábbi 10 százalékos szintekről a GDP 4,2 százalékára szorítani tavaly, ez a politika komoly recessziót okozott.
Ennek társadalmi hatásai pusztítóak: a munkanélküliség 15,7 százalékon áll, és csaknem 10 ezerre nőtt azon családok száma, amelyben egyik szülőnek sincs munkája. Egyre több ember vándorol ki, miközben egyre gyakoribbak a tüntetések és a sztrájkok a normál körülmények között relatív nyugodt vérmérsékletű országban.
„A helyzet drámai. Az elmúlt 18 évben nem láttam annyi rászorulót, mint amennyit most látok. Az ételosztásoknál egyre gyakoribbak a konfliktusok” – mondta Ana Martins, az AMI humanitárius szolgálat osztályvezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.