Nem új jelenség a hitelesség elvesztése, ez jellemezte az előző kormányokat is - hangsúlyozta Vértes András. A teljes hiteltelenség állapotában megalakult Bajnai-kormány ugyanakkor a piacokon hitelességet tudott szerezni 3-4 hónap alatt. A kétharmaddal hatalomra kerülő Orbán-kormánynak viszont nem sikerült hitelességet szerezni.
Radikális romlás Vértes szerint 2011 végén jött, a magánjogba való durva, hibás beavatkozással: a végtörlesztésre 370 milliárd forintot kidobtunk az ablakon. Ezzel a pénzzel meg lehetett volna oldani az összes rossz helyzetben lévő adós problémáját.
Az államadósságunk a magán-nyugdíjpénztári vagyon átvételével csökkent. A költségvetési egyenlege csak azért javul most, és lesz 3 százalék alatt, mert nem a magánkasszákba fizetjük a járulékot, hanem a költségvetésnek – hívta fel a figyelmet. A 2013-as költségvetésben 600 milliárdos lyuk van, aminek egy részét meg lehetett volna úszni az IMF-megállapodással vagy hiteles gazdaságpolitikával.
Vértes András rámutatott, hogy a gazdaságpolitika hitelvesztése mekkora kárt jelentett az országnak. A makroveszteség a lakossági fogyasztás 2,6 százaléka, illetve a beruházások 10 százaléka. A 485 milliárdos veszteség a lakosságra és a vállalatokra hárul – ismertette Vértes András tanulmányát, amely a Világgazdaságban jelent meg először.
A közgazdász kérdésre válaszolva elmondta: a forint leértékelődése nem segítené a gazdaságot, mert bár az exportnak átmenetileg lendülete adna, inflációs hatással járna, ez pedig növelné az államadósságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.