Miközben a valutaunió többi országa elsüllyed a válságban, Németország külön utat jár. Ezt mutatják a potenciális növekedésre vonatkozó számítások. Miközben sok országban a potenciális növekedés a 70-es évek óta csökken, Németországban újabban növekedőben van. "Természetesen Németország nem csúcsnövekedésű ország" – hangoztatja Andreas Scheuerle, a Dekabank közgazdásza – mégis, a német gazdaság a következő években is a bajnokok ligájában játszik, majd és nem a kiesés ellen kell küzdenie. A közgazdászok meglátása szerint ugyan a gazdaság rövidtávú kilátásai az euróövezettől való függés miatt valamivel borúsabbak, hosszú távon a prognózis bíztató.
Az FTD a továbbiakban kiemeli: több közgazdász már hosszabb idő óta "arany évtizedet" ígér Németország számára. Közéjük tartozik Carsten-Patrick Meier, a Kiel Economics Intézet szakértője. Szerinte a keretfeltételek ugyanis kedvezőek: a német gazdaság versenyképessége jó, a kamatok történelmi mércével mérve alacsonyak, a befektetési légkör pedig elvileg jó. A termelési potenciál a következő években sokkal erőteljesebben fog növekedni, mint ahogy ezt az elmúlt évtizedben láttuk" - mutatott rá Meier.
"Idén a gazdaság ezt nem tudta teljesen kihasználni, az euróválság körüli turbulenciák miatt, elvileg azonban továbbra is lehetséges egy arany évtized Németország számára" - véli Christian Schulz, a Berenberg Bank közgazdásza. Eközben a periféria: Írország, Spanyolország, Görögország, Olaszország és Portugália potenciális növekedése a válság kitörése negatív lesz, ami nóvumnak számít évtizedek óta.
Lefelé módosult, de marad a növekedés
A vezető német gazdaságkutató intézetek előző héten ismertetett közös prognózisukban az idei GDP-növekedési előrejelzést 0,9 százalékról 0,8 százalékra mérsékelték, a jövő évit nagyobb mértékben, 2 százalékról 1 százalékra rontották. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az előző hétfőn rontott a német növekedési kilátásokon, az idén és jövőre egyaránt 0,9 százalékos GDP-bővüléssel számol.
A potenciális növekedés nem az egyetlen példa a német külön útra, jól illusztrálja a helyzetet a munkaerőpiac is. Miközben a válság kezdete óta Európa nagy részében jelentősen növekedett a munkanélküliség aránya, Németországban csökkent. Németország 5,5 százalékos munkanélküliségi rátájával a spanyolországi 25 százalékos ráta áll szemben.
Ami a makrogazdaságot illeti: elemzők szerint a nagy ipari országokban 2013-ban vélhetően nem lesz javulás, az egyetlen kivétel Németország. Itt az adósság volumene vélhetően csökkenni fog, ellentétben a legtöbb eurózóna tagországgal.
Németország fejlődését támogatja az a tény is, hogy a befektetők szívesen viszik pénzüket az államba, többek között ingatlanvásárlás céljából is, ezzel pedig felpörgetik az építőipart és emelik az ingatlanárakat – ez szintén egyedülállónak tekinthető az eurózónában.
A DIW is bizakodó
A német gazdaság egyelőre „erős ellenszélben araszol előre, de 2013 elejétől fokozatosan nagyobb ütemre kapcsol” – mondta Simon Junker, a DIW kutatója a jelentés berlini bemutatóján. Az Európai Unió legnagyobb nemzetgazdaságát jelenleg visszafogja az euróövezeti válság és a gyengülő világgazdasági konjunktúra. Jövőre viszont a német gazdaság már az év első felében lendület vehet a több jelentős piacon – mindenekelőtt Kínában és Brazíliában – elindított növekedésösztönző programok révén – tette hozzá.
A középtávú kilátások így kedvezők, a növekedés a következő néhány évben is 1,5 százalék körül alakulhat, ami ugyan elmarad a 2010. évi 4,2 százalékos és a 2011. évi 3,0 százalékos növekedési ütemtől, de azt jelenti, hogy Németország kilábalt a válságból, és fenntartható módon fejlődik.
A növekedés motorja már nem egyedül az export, hanem egyre inkább a belföldi fogyasztás is, a munkaerőpiac pedig továbbra is stabil marad, a regisztrált munkanélküliek száma 2013-ban is 3 millió körül, a foglalkoztatottak száma pedig 42 millió körül alakulhat a 82 milliós országban – áll a DIW (Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung) előrejelzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.