Ez a beszéd nem az a beszéd - kezdte humorosan előadását Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök. Magyarország nem sziget, hanem az európai gazdaság mélyen beágyazott része - mondta. Már a pénzügyi válságként indult folyamat politikai válsággá vált a szó abban az értelmében, hogy világosan látszanak azok az irányok, amelyekkel a válság kezelhető lenne, de távol vagyunk még a racionális döntések meghozatalától.
Korábban politikai gazdaságtannak hívták a gazdaságpolitikát, és ma úgy tűnik, megint így kell hívni, hogy értelmezni tudjuk a világot. Az a kérdés, képes-e társadalmilag elfogadható, legitim megoldásokat találni a politika a gazdasági problémákra. A bankunió, a fiskális és politikai unió megoldhatná ezt, de látni kell: ha a fiskális politikát brüsszeli szintre akarják vagy kényszerülnek emelni a tagállamok, akkor ez az európai demokráciának, a politikai rendszernek támaszt komoly kihívásokat. Ezeket kezelni kell, a kezelésük nélkül politikai válságba süllyedhet Európa - fogalmazott Bajnai a Portfolio tudósítása szerint.
A volt miniszterelnök azokról az építőkockákról beszélt, amelyek meglátása szerint a kelet-közép-európai térségben egy sikeres gazdasági modellhez szükségesek:
Mivel ez a térség évszázadok óta rendkívül tőkehiányos, így az a fő kérdés, hogy képes-e olyan politikát folytatni, amely egyszerre tud tőkét vonzani és közben még a hazai megtakarítások mértékét is növelni tudja
Eközben arra is figyelnie kell az adott országnak, hogy a termékegységre eső bérköltséget ne a versenyképesség rovására tudja növelni, illetve eközben a növekvő foglalkoztatottságot is biztosítani tudja
Bajnai szerint az a politika jó, ami mindemellett az infrastruktúrát folyamatosan fejleszti, és közben vonzó üzleti környezetet, megbízhatóságot, stabilitást teremt, beleértve a stabil fiskális politikát is. Ha utóbbi adott, akkor a monetáris politika is stabil tud lenni - zárta a sikeres gazdasági modell receptjéről szóló felsorolását Bajnai, majd azt hangsúlyozta, hogy a globális gazdasági válság miatt a következő időszakban a térségnek lassabb növekedésre és forrásszűkére kell berendezkednie.
Közép-Kelet-Európa országai a versenynek nyertesi lehetnek a magas tudású munkaerővel, és a vonzó befektetési környezettel. Ilyen értelemben a konvergencia sztori ha lassabban is, de működhet - mondta Bajnai, hozzátéve: Magyarország ma olyan szakaszban van, hogy hosszú távra eldőlhet, a sikeres modellhez, vagy az erre nem képes országok csoportjához csatlakozik-e.
Magyarország a sikeres modellt 1995 és 2001 között követte, ami meglátszódott az eredményeken, az országot a térség vezető gazdaságai között emlegették. 2006-ig túlságosan elhittük a saját sztorinkat, feladtunk olyan tényezőket, amelyek Magyarországot a sikeres pályán tartották. 2008-ig ekkor egy erős korrekció kezdődött, amely a stabilitást tekintette a legfontosabbnak, ezzel együtt azonban súlyosan csökkentette a potenciális növekedést. A kétezres évek elejétől drámaian megnőtt az ország adóssága (döntően a lakossági), így érte a válság az országot. Ezt követően elképesztő alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot a magyar gazdaság.
A még mindig válságban lévő gazdaságban 2010-től olyan változások jöttek, amelyekkel elszakadt a visegrádi országoktól - mondta a volt miniszterelnök. A gazdaságpolitika helyett a politikai gazdaságtan vált uralkodóvá. A transzferekből élő választási csoportok döntően ugyanannak az erőnek adtak mandátumot 2010-ben, amelyet az aktív társadalmi csoport. Az új kormány e kettő csoportnak egyszerre szeretett volna megfelelni, csökkentve az adóterheket, másrészt a "zembereknek" gesztust téve nem növelni az alsóbb rétegek terheit. Az unorthodox gazdaságpolitika nem más, mint a valós gazdaságpolitikai lépések helyett időt nyerni, halogatni a problémák megoldását - vélte Bajnai. Szerinte ez a magyar gazdaság meglévő tartalékainak elhasználásáról szólt.
A volt miniszterelnök a kormányváltást követő 2,5 év időnyerésre játszó unortodox gazdaságpolitikáját elhibázottnak nevezte és három főbb elemét emelte ki:
Magyarország korábban élenjáró volt a külföldi tőkebefektetések vonzásában, ez mára teljesen megváltozott.
A 12. év alatt felhalmozott nyugdíjmegtakarítások államosítása, amelynek feléből kb. államadósság csökkentés valósult meg. Az államosítást ő személy szerint rossz megoldásnak tartotta, mert szerinte a jövő megtakarítását éltük fel a jelenlegi költségvetési egyensúly biztosítása érdekében. Bajnai szerint ezzel a megoldással 1-2 havi nyugdíjat a jövőből elvesztettünk.
Az elmúlt 2,5 évi gazdaságpolitikai lépések hatására rendkívül megnehezült az alacsony képzettségű, inaktív munkaerőpiaci réteg számára az aktív munkaerőpiaci rétegbe való átlépés, közben pedig az adócsökkentések csak a felső jövedelmi harmadnak kedveztek. "Ez az elhibázott gazdaságpolitika három legfőbb eleme" - jegyezte meg.
A teendők között az alábbiakat említette fő helyen a volt miniszterelnök:
1. a bizalom helyreállítása (intézmények és transzparencia erősítése, korrupció visszaszorítása)
2. tőkevonzó és tőkemegtartó képesség erősítése. Az IMF-fel való megegyezés ennek részeként szerinte valós gazdasági érdek. Nem csodaszer, hanem haladék. Az IMF jelentős gazdasági fordulatra szeretne pénzt adni. Amíg nem változik a kormány gazdaságpolitikája, addig nem lesz megállapodás - hangsúlyozta.
3. a foglalkoztatás kérdése: a kereslet és a kínálat kérdéseivel szerinte egyszerre kell foglalkozni, a magas hozzáadott értékű ágazatokat kell megcélozni - ennek része Bajnai szerint a jelenlegihez képest ellenkező irányú oktatási reform
4. gazdaság fejlesztése
Magyarország régóta küzd strukturális problémákkal, a 2010-ben szerzett jelentős társadalmi felhatalmazás ellenére ebben visszalépés, kudarcok sorozata történt - összegzett Bajnai. Szerinte Magyarország nemzeti érdeke, hogy ebben azonnali, jelentős gazdasági fordulat történjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.