BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre csak nő a harag Dél-Európában

Hétvégén is folytatódtak a tüntetések Spanyolországban és Portugáliában a túlzott megszorítások ellen, amelyek a reálgazdaságot és így a társadalmat is egyre jobban sújtják. Hiába csökkennek ugyanis az állami feladathoz kapcsolódó kiadások, eközben a recesszió visszahúzza a bevételi oldalt, ráadásul az államadósság-finanszírozási költségek is nőnek.

Ismét több tízezren vonultak az utcára Lisszabonban szombat este a CGTP szakszervezeti szövetség felhívására: a tüntetők egyrészt a kormány szigorú megszorító politikája ellen tiltakoztak, amelyet az IMF-EU-EKB hármas vár el a hitelcsomagért cserébe, másrészt Pedro Passos Coelho miniszterelnök távozását követelték. „Ez a kabinet teljesen hiteltelenné vált, ezért nem maradhat tovább hatalmon” – idézte a DPA hírügynökség Arménio Carlost.

A CGTP vezetője egyúttal bejelentette, hogy követeléseik nyomatékosítása érdekében még ebben az évben egy napos általános sztrájkot hirdetnek az országban.

Az amúgy Görögországhoz képest meglehetősen nyugodt Portugáliában egymást érték a megmozdulások az elmúlt hetekben az újabb készülő takarékossági intézkedések miatt. A tiltakozás hullámai láttán a kabinet múlt héten bejelentette, hogy a legvitatottabb lépéseket átgondolja, és más bevételi források után néz. Ennek keretében felülvizsgálják például azt a tervet, hogy 11-ről 18 százalékra emeljék a munkavállalók által fizetendő tb-járulékot.

Az embereket az is frusztrálja, hogy a megszorítások visszavetik a reálgazdaságot, és a költségvetés szintjén sem hozzák meg a várt eredményeket. A trojka válságkezelő programját eddig szigorúan betartó országnak ugyan sikerült jelentős mértékben csökkenteni az állami kiadásokat, a bevételi oldal viszont elmarad a várttól az adóbevételek zuhanása miatt – utóbbi a megszorítások okozta recesszióra vezethető vissza.

Mindezek miatt a költségvetési hiány az első félévben még mindig a GDP 6,8 százalékára rúgott – ez 1,8 százalékkal több, mint a nemzetközi szervezetek által elvárt cél. „Az év végéig valószínűleg újabb takarékossági lépések jöhetnek” – mondta a Reutersnak Filipe Garcia, a portói Informacao de Mercados Financeiros elemzője.

Nem volt nyugodtabb a hétvége Madridban sem, ahol szombaton egy héten belül a harmadszor hallatták hangjukat a tüntetők. A rendőrökkel történt összecsapásokban ketten megsérültek, tizenkét embert őrizetbe vettek.

A júniusban 65 milliárd eurós megszorításokról döntő spanyol kormány csütörtökön mutatta be a 2013-as költségvetés tervezetét, amely szerint jövőre újabb, 40 milliárd eurós deficitcsökkentésre kerül sor. Szombaton az is kiderült, hogy az államadósság 2013-ban a GDP 90,5 százalékára szökhet fel az idei 85,3 százalékról, a költségvetési hiány pedig idén – a bankmentő hitelcsomagot is beleszámítva – 7,4 százalék lehet a Brüsszel által legutóbb elvárt 6,3 százalék helyett.

Több időt adna a görögöknek a kancellárjelölt
Egy vasárnapi interjúban nyíltan szembehelyezkedett Angela Merkel német kancellárral Peer Steinbrück, a német szociáldemokraták (SPD) most már hivatalos kancellár-jelöltje. Több időt kell adni Görögországnak a reformok végrehajtásához, nem lehet tovább fokozni az országra nehezedő nyomást, mondta a politikus a Welt am Sonntagnak. Szerinte Merkelnek „végre el kellene mondania az igazságot” az embereknek - nevezetesen azt, hogy Athén még hét-nyolc évig rá lesz szorulva a nemzetközi közösség segítségére. Egyúttal nem zárta ki, hogy az SPD megszavazzon egy harmadik görög hitelcsomagot. Görögország azt szeretné, hogy két évvel nyújthassák ki a megszorítások végrehajtását – Merkel ettől eddig elzárkózott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.