BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megnyugodhatnak a nyugdíjasok: Nem kell csökkentés

A nagy kérdés az, hogy a Varga Mihály által bejelentett intézkedések elegendők lesznek-e a 300-350 milliárdos költségvetési lyuk befoltozásához, véli Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza szerint felül kell vizsgálni a jövő évi növekedési várakozást; az IMF elfogadhatja a bankadó fokozatos kivezetését.

A közszférában lehet létszámcsökkentés, visszavághatják a szociális juttatásokat, és több területen is bevezethetik a fordított áfát – mutatta be Varga Mihály IMF-tárgyalásokért felelős miniszter a kormány javaslatait, amelyeket a Nemzetközi Valutaalapnak elküldtek.

„Nem tudjuk, hogy mekkora nagyságrendet tartalmaznak az ígéretek” – mondta Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza szerint a kérdés az, hogy az intézkedések elegendők lesznek-e a 300-350 milliárd forintos elcsúszás befoltozásához.

A kormány most 1,6 százalékos növekedéssel számol a jövő évre, de Varga Mihály „nehezen tartja elképzelhetőnek”, hogy ez a szám szerepeljen a költségvetés végleges változatában. A 3 százalék alatti hiányt azonban így is tartani kell – tette hozzá.

Suppan Gergely szerint egyértelmű, hogy a növekedést felül kell vizsgálni. Láthattuk, hogy a környéken is minden ország mérsékelte jövő évi növekedési várakozását, és nincs olyan európai tagállam, aki ne csökkentette volna jövő évi kilátását.

Október második felében jönnek ki az új brüsszeli előrejelzések – mondta lapunknak Suppan Gergely. A kormány is tudja, hogy új számítások készülnek Brüsszelben, és ehhez igazodnak – tette hozzá.

Varga azt is hangsúlyozta, hogy a kormány nem ért egyet az IMF-fel, miszerint a banki különadót el kellene törölni. „Ha a kormány a Bankszövetség el tudja fogadni, hogy jövőre felezik a bankadót, és utána eltörlik, akkor azt IMF is beleegyezhet ebbe” – vélekedett a TakarékBank vezető elemzője.

Varga azt monda, hogy nyugdíj- és bércsökkentésről nem lehet szó. „Nyugdíjcsökkentés nem is kell, mert a nyugdíjkassza egyensúlyban van” – hangsúlyozta Suppan, hozzátéve, ezt az is segítette, hogy átirányították a nyugdíjpénztárba menő járulékokat.

„Magyarországon a közszférában 4 éve bérbefagyasztások vannak, évek óta nincs bérnövekedést, és már nincs 13. havi bér sem, mint egyes európai országokban” – mondta a közgazdász. Most csak bérkompenzáció miatt emelkedett a bruttó bér, jegyezte meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.