Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a csúcs után emlékeztetett arra, a mostani hétéves büdzséről szóló döntéshez sem volt elég egy csúcstalálkozó 2005-ben. Igaz hét éve már decemberben sikerült megállapodni, vagyis még egy év állt rendelkezésre a hétéves büdzsé felhasználási szabályainak megalkotására, illetve azt követően az egyes országokban a fejlesztési tervek kidolgozására. Jelen esetben azonban leghamarabb januárban születhet döntés, miután a csúcs után kiadott európai tanácsi közlemény a jövő év elejét jelölte meg az egyezség megkötésére.
A csúcstalálkozó kudarcát a költségvetés nettó befizetői és a kedvezményezett országok közötti áthidalhatatlan ellentét okozta: míg előbbiek minél kisebb összeget fizetnének a büdzsébe, addig az utóbbiak a fejlesztési, illetve az agrártámogatások csökkentése ellen küzdenek.
Orbán Viktor kormányfő a csúcs után tartott sajtótájékoztatóján kiemelte: Magyarország számára előnyösebb, hogy nem jött létre megállapodás, mint az, hogy a Herman Van Rompuy által csütörtök éjjel ismertetett javaslatot fogadták volna el. E tervezet ugyan kimondta, hogy azon országok, így Magyarország esetében, ahol 2008 és 2010 között legalább 1 százalékkal esett vissza a GDP, a juttatható kohéziós támogatásokat a GDP 2,585 százalékában maximálnák az általános plafonként alkalmazandó 2,35 százalék helyett.
Az Európai Bizottság eredetileg 2,5 százalékos általános jellegű plafont javasolt, amely a hazánk számára rendelkezésre álló kohéziós források közel 30 százalékos csökkentését eredményezné, miután a mostani ciklusban megítélt 25,7 milliárd eurós összeg 18,3 milliárdra apadna. Ezt a több mint hétmilliárd eurós veszteséget Van Rompuy tervezete a BruxInfo számításai szerint is csak kevesebb mint egy milliárd euróval csökkentené, vagyis a magyar kohéziós források továbbra is jelentős mértékben, mintegy 1800 milliárd forinttal csökkennének a jelenlegi hétéves ciklushoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.